Sinema
Sinema sirke çok benzer. Sinema olmasaydı bir sirk yöneticisi olabilirdim. Sirk de sinema gibi katıksız bir teknik kesinlik ve doğaçlama karışımıdır. Prova edilmiş gösteriyi yaparken bile hala tehlikeyi göze alıyorsunuzdur. Böyle aynı zamanda yaratma ve yaşatmayı seviyorum. Bir yazar ya da ressamın çalışmasındaki kısıtlamalar olmaksızın doğrudan eylemin içine dalarak.
Federico FELLINI
“Sinema Nedir? Bu sorunun yanıtı göründüğü kadar kolay değil… Sinema diğer görsel sanatlara benzer. Sinemanın yazınsal özellikleri vardır resim ve heykel sanatlarına yakınlaştığı zamanlar olur müziksiz bir sinema düşünülemez. Ancak sinema sonunda yine sinemadır.”
Akira KURUSAWA
Sinema endüstrisinin bu şan-şöhret odaklı işleyişi karşısında çok naif kaldığımı fark ettim. Oscar bana kendimi herkesin önünde çırılçıplak kalmış gibi hissettirdi herkesin benden büyük beklentileri vardı ama sanırım benim büyük beklentilerim yoktu.”
Marisa TOMEI Oyuncu
Film çekmek karanlığa doğru yol almak gibi. En zor şeylerden biri film yapmaya neden olan ilk dürtüleri tüm pratik engellere rağmen koruyabilmek.
Nuri Bilge CEYLAN
Yeni Dalga Fransız sinemasını gerçekten çok kötü etkiledi. Yaşım ilerledikçe tüm o üzücü hikayelerden iki saat boyunca mutfakta kavga eden çiftlerden sıkılır oldum. Lütfen yeter artık!
Jean-Pierre JEUNET
Fotoğrafçılık yaptığım yıllarda uzun-ince boylu bir delikanlı olduğum için kendimi flamenko dansçısı olabilecek potansiyelde görüyordum ve Kika adlı bir çingene dansçıya giderek Flamenkocu olmak istediğimi söyledim. Kika bana bir müzik çalarak dans etmemi söyledi. Ben de bildiğim kadarıyla flamenko yapmaya çalıştım. Dansımı bitirdiğimde Kika başka bir işle uğraşmamın daha iyi olacağını söyledi ve belki de bu yüzden içimde ukde kalan dans filmlerimin baskın motifi olarak kullanmaya karar verdim.
Carlos SAURA
Fransızların sıcak ve samimi ilgileri yıllardır bana hep destek oldu. Şimdi onlara olan gönül borcumu ödemek istiyorum. Bu film ise bunu yapabilmek için çok uygun.
Woody ALLEN
Bu rolde karakterin kendi içindeki dev dönüşümü çok ince bir şekilde vermem gerekiyordu. Basit Bir Plan’ın dışında bu filmdeki her sahne daha önce çektiğim filmlerden kat kat zordu. Hayatımda ilk defa aklımı kaçırdığımı sandım.
Bob THORNTON Oyuncu
Sinema Salonu
Sinema Salonu kelime anlamıyla sinema filmlerinin toplu olarak izlendiği yerdir. Kelime anlamını düşünmeden sinema salonlarını tarif edecek olursak bir projeksiyon makinesi yardımıyla görüntüyü büyük bir perdeye aktarıp ses sistemi yardımıyla ses ve efektleri tüm salonda etkili bir biçimde duyulmasını sağlayan yüzlerce kişinin aynı anda rahatça izleme yapabildiği salonlardır.
Sinema salonlarındaki amaç filmlerin toplu olarak izletilmesi ve izleyicileri rahatsız edecek unsurları ortadan kaldırarak senaryo gereği etkilemektir. Bu nedenle ilk başlarda evlerde film seyredilebilecek projeksiyon cihazlarına itibar edilmişse de daha sonraları insanların toplu olarak filmlere daha çok ilgi gösterdikleri ortaya çıkarak kapalı sinema salonları açılmıştır.Sinema salonlarının en büyük özelliği filmin büyük bir perdede oynamasıdır. Bu amaçla kuvvetli ışık kaynağı olan projeksiyon makineleri üretilmektedir.
Sinema salonları kapalı alanlarda olduğu gibi gece açık alanlarda da açılarak film gösterimi yapılmış daha sonraları arabalarla film seyredilebilen açık hava sinema salonları da yapılmıştır. IMAX gösterimler için özel salonlar da bulunmaktadır.
Sinema salonları film izleme haricinde de kullanılmaktadır. Eğitim seminerlerinde film gösterimi yapmak propaganda yapmak tiyatro oyunlarında müzik konserlerinde yarışmalarda kullanmak adet olmuştur.
İyi bir sinema salonu nasıl olmalıdır ?
Güvenli olmalı
Güvenlik Görevlisi olmalı
Acil yardım odası ve doktoru olmalı
Çevre şartlarından etkilenmeyen nitelikte olmalı ( ses ve ısı yalıtımlı )
Ses ve Efektlere uygun olmalı ( Akustik )
Perde düz mat beyaz ve temiz olmalı
Koltukları rahat olmalı
Perde seviyesinden itibaren yükselen bir açı ile koltukların yerleştirildiği düzende olmalı
Her koltuktan rahatça görülebilecek şekilde koltukların yerleştirildiği düzende olmalı
Oda sıcaklığını sağlayacak düzenekte olmalı ( klima ve kaloriferli )
Yerleri halı veya yüründüğünde ses yapmayacak bir malzeme ile kaplı olmalı
Kaliteli bir projeksiyon makinesi olmalı
Projeksiyon makinesi perdeye net görüntü verebilmeli
İyi bir makinisti olmalı
Rezervasyon yapılabilmeli
Personel seyircinin ilgisini dağıtacak hareketlerde bulunmamalı
Seyircinin konsantrasyonu bozulmamalı.
Türkiye’de 407 sinema kompleksi ve 871 salon var.
2001 - Sinema Gazetesi ‘Türkiye Sinema Turu’ sonuçları.
Sinemada Akımlar
Sinema denilen büyülü perde oyunları LUMİERE kardeşlerin yaptığı SİNAMASKOP denilen aletle birlikte doğmuş ve dünyada meydana gelen her yeni akımla birlikte yeni bir boyut kazanmıştır.
Akım sözcük olarak;”Sanatta siyasette düşünce hayatında ortaya çıkan görüş yöntem hareket cerayan”anlamına gelmektedir. Bu konuda ALİM ŞERİF ONARAN ise “Resim edebiyat müzik tiyatro gibi öteki sanatlar nasıl yüzyıllar boyu çağın siyasal iktisadi sosyal dolayısıyla kültürel etkilenmelerinden doğan akımlar ve ekollere bağlı bulunmuşsa; sinema da aynı nedenlerle çağdaş bir sanat olmasına karşın çeşitli akım ve ekollere bağlı kalmıştır.” Der. ONARAN “Sinemaya Giriş” adlı yapıtında sinemanın maruz kaldığı akımları yedi grupta katagorize eder.
Kaynak - Esra BİRYILDIZ Sinemada Akımlar Beta Basın Yayım Dağıtım A.Ş.: 5 1998
SİBEL TEZCAN / Marmara Üniversitesi İletişim fakültesi Radyo TV Ve Sinema Bölümü