Üniversite adaylarının heyecanla beklediği yerleştirme sonuçları açıklandı. Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) göre 1 milyon 104 bin adaydan 763 bini üniversiteyi kazandı. Okul birincisi 7 bin 917 kişiden 1.467'si herhangi bir üniversiteye yerleşemezken fakülteye yerleşmede kızlar yine önde. İllere göre ise Antalya Türkiye sıralamasında birinci oldu.

Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) göre üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. ÖSYS'ye başvuran 1 milyon 588 bin 624 adaydan 763 bin 516'sı (açıköğretim dahil) üniversiteyi kazandı. 1 milyon 104 bin 763 öğrenci tercih formu gönderirken üniversitelerdeki 671 bin 804 kontenjandan 561 bin 3'üne (lisans-ön lisans) yerleştirme yapıldı. 202 bin öğrenci açıköğretime kaydolurken tercih gönderen adaylardan yaklaşık yarısı üniversiteye yerleşmiş oldu. Lisans programlarında 33 bin 99 ön lisans programlarında 77 bin 702 olmak üzere üniversitelerde toplam 110 bin 801 kontenjan boş kaldı. Yükseköğretim programlarına kayıtlar 31 Ağustos-7 Eylül arasında yapılacak.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 11 Nisan'da gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile 19-20 ve 26-27 Haziran'da yapılan LYS sonuçlarına Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanlarının katılmasıyla hesaplanan yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Üniversiteye en fazla öğrenciyi sosyal bilimler fen liseleri ve yabancı dilde eğitim yapan özel liseler en az öğrenciyi güzel sanatlar ve spor liseleri gönderdi. Okul birincisi 7 bin 917 kişiden 1467'si herhangi bir üniversiteye yerleşemedi. Açıkta kalan okul birincilerinden çoğunun meslek lisesi mezunu olduğu bildirildi. LYS yerleştirme sonuçlarına göre kızlardan 166 bin 587'si erkeklerden ise 161 bin 282'si lisans programlarını kazandı. Sonuçları değerlendiren ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan üniversitelerin taban puanlarının genellikle yükseldiğini bunun bu yıl uygulanmaya başlanan yeni sınav sisteminden kaynaklandığını söyledi. Yarımağan "Bu sene daha isabetli doğru seçim yapıldı. Üniversitelere daha bilgili o program için uygun programın gerektirdiği altyapıya sahip adayları gönderdik." dedi.
Bu yıl boş kontenjanların sayısının 88 bin 571'den 110 bin 801'e yükseldiğinin hatırlatılması üzerine Yarımağan bu yıl üniversitelerin kontenjanlarının geçen yıla göre artırıldığına işaret etti. Boş kontenjanlar incelendiğinde adaylar için tercihte üç konunun önem taşıdığının görüldüğünü vurgulayarak "Meslek yüksekokullarında boş çok. Daha sonra Kıbrıs'taki üniversiteler olmak üzere vakıf üniversitelerinde de boş çok. Demek ki adayların tercihini birincisi ücret belirliyor bir de programın hangi alanda ve nerede olduğu. Devlet üniversitelerinin lisans programlarında da boşluklar var. Buralarda istihdam konusu ön plana çıkıyor. Ayrıca ikinci öğretim programlarında yani akşam eğitim yapan programlarda da çok boş var." bilgisini verdi.

ÖSYM Başkanı boş kontenjanlara ek yerleştirme yapılacağını ifade ederek başvuruların üniversitelere kayıtlar tamamlandıktan sonra eylül sonu ekim başı gibi başlayacağını belirtti. Ek yerleştirmeler sırasında boş kalan 110 bin 801 kontenjanın yanı sıra kayıtlardan sonra boş kalacak kontenjanlara da yerleştirme yapılacağını anlattı. Devlet üniversitelerinin lisans programlarında 11 bin 547 ön lisans programlarında 57 bin 646; vakıf üniversitelerinin lisans programlarında 9 bin 75 ön lisans programlarında 18 bin 395; KKTC'deki üniversitelerin lisans programlarında 11 bin 563 ön lisans programlarında 1.559; yurtdışındaki üniversitelerin lisans programlarında 914 ön lisans programlarında 102 kontenjan boş kaldı.
Kızlar erkeklerden daha başarılı
Yerleştirme sonuçlarına göre 710 bin 509 kız adaydan 356 bin 491'i; YGS'ye başvuran 834 bin 434 877 bin 830 erkek adaydan ise 407 bin 25'i bir üniversite programına yerleşti. Kızlardan 166 bin 587'si lisans 45 bin 555'i sınavsız ön lisans 46 bin 555'i YGS ile ön lisans programlarına yerleşirken 97 bin 689'u Açıköğretim Fakültesi'ne girdi. Erkek adaylardan ise 161 bin 282'si lisans 83 bin 802'si sınavsız ön lisans 57 bin 117'si YGS ile ön lisans programlarına 104 bin 824'ü de açıköğretime yerleşti. YGS ile sınavsız geçişe başvuran 1816 engelli adaydan 823'ü üniversiteye yerleşti. Bu adaylardan 239'u lisans 92'si sınavsız geçiş ile ön lisans 129'u da YGS ile ön lisans programlarına yerleşti. 363'ü ise açıköğretime girdi.

YÖK Başkanı'nın oğlu TOBB ETÜ'de YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın oğlu Ömer Baran Özcan LYS yerleştirme sonuçlarına göre ikinci tercihi olan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) İşletme bölümünü kazandı. Özcan'ın tercihleriyle yakından ilgilendiği oğlu Ömer TOBB ETÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünde okuyacak. Ankara'da faaliyet gösteren ve bir vakıf üniversitesi olan TOBB ETÜ 2003 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce kurulmuştu. Öte yandan LYS'de Matematik-Fen puan türünde Türkiye birincisi olan İzmir Fen Lisesi öğrencisi Arman Özdemir Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne yerleşti. Hayalindeki okulda okuyacağını söyleyen Arman ABD'de doktora yapmayı istediğini belirtti.

Sosyal bilimler liseleri ilk sırada
LYS sonuçlarına göre üniversiteye en fazla öğrenciyi sosyal bilimler fen liseleri ve yabancı dilde eğitim yapan özel liseler en az öğrenciyi güzel sanatlar ve spor liseleri gönderdi. Genel liselerden ÖSYS'ye başvuran 806 bin 455 adaydan 344 bin 694'ü fen liselerinden 7 bin 470 adaydan 4 bin 788'i yabancı dilde eğitim yapan özel liselerden 26 bin 632 adayın 17 bin 597'i sosyal bilimler liselerinden 387 adaydan 307'i spor liselerinden 499 adaydan 70'i üniversiteye girdi. Üniversitelere en çok öğrenci gönderen meslek liseleri arasında ise sekreterlik meslek ticaret meslek ile otelcilik ve turizm meslek liseleri önde geliyor. Güzel sanatlar liselerinden 3 bin 591 adaydan 454'ü imam hatip liselerinden 68 bin 64 adaydan 35 bin 474'ü ticaret meslekten 93 bin 338 adaydan 55 bin 502'si otelcilik ve turizm meslekten 9 bin 618 adaydan 5 bin 532'si sekreterlik meslek liselerinden 72 adaydan 45'i üniversiteyi kazandı.

Antalya yerleştirmede birinci Antalya LYS'de 'lisansa göre yerleşen adaylar Türkiye sıralamasında' birinci oldu. İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay LYS'ye Antalya'dan 34 bin 941 adayın girdiğini bunlardan 8 bin 867'sinin 4 yıllık lisans programlarına yerleştiğini belirtti. Gülay iki yıllık okullar dahil Antalya'dan toplam 18 bin 281 adayın bir programa yerleştiğini kaydetti. Sınavda MF puan türünde en başarılı il olan Kırşehir'de ÖSYS'ye başvuran 6 bin 822 adaydan 3 bin 183'ü (yüzde 46) üniversiteye girdi. TM puan türünde en başarılı il olan Sinop 4 bin 338 adaydan 2 bin 245'ini (yüzde 51) üniversiteye gönderdi. TS puan türünde en başarılı il olan Bitlis'te ÖSYS'ye başvuran 6 bin 407 adaydan 2 bin 579'u (yüzde 40) üniversiteyi kazandı. Ankara İstanbul ve İzmir'de ise sınava başvuran adayların yüzde 50'si bir üniversite programına yerleşebildi.