Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında yapılan YÖK Genel Kurulu toplantısı sona erdi. YÖK Dikey Geçiş Sınavı (DGS) kontenjanlarının yeniden düzenlenmesini ve belirli ilkelere göre artırılmasını kararlaştırdı.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada toplantıda eğitim mevzuat ve vakıf üniversiteleri koordinasyon komisyonlarının raporlarının ele alındığı belirtildi.
YÖK'ün Bakanlar Kurulu kontenjanından boş bulunan üyeliğine Prof. Dr. Yavuz Atar'ın seçildiği bildirildi.
DGS kontenjanlarının yeniden düzenlenmesi ve belirli ilkelere göre artırılmasının kararlaştırıldığının duyurulduğu açıklamada ''Belirlenen ilkelere göre kontenjanlar hesaplanarak yayınlanacaktır. Adaylar 2010-2011 eğitim-öğretim yılında yeni DGS kontenjanlarına göre tercih yapacaklardır'' denildi.
Temmuz ayında yapılan DGS'ye 120 bin öğrencinin başvurduğu ifade edildi.
Üç vakıf üniversitesinin mütevelli heyeti tarafından rektör adayı olarak YÖK'e önerilen adaylarla ilgili olarak olumlu görüş bildirilmesine karar verildiği ifade edildi.
Bu üniversiteler ve rektör adayları şöyle:
''Bahçeşehir Üniversitesi Prof. Dr. Yılmaz Esmer
Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Prof. Dr. Adnan Yüksel
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez.''
-DEKAN ATANDI-
Ayrıca devlet üniversitelerine ait 17 vakıf üniversitelerine ait 6 fakülteye dekan ataması yapıldığı da bildirildi.
Buna göre üniversiteler fakülteleri ve dekanları şunlar:
''Ankara Mühendislik Prof. Dr. Ali Ulvi Yılmazer; Atatürk Açıköğretim Prof. Dr. Üstün Özen Güzel Sanatlar Prof. Dr. Reşat Karcıoğlu Oltu Yer Bilimleri Prof. Dr. Mustafa Sağlam; Bartın Orman Prof. Dr. Selman Karayılmazlar; Çankırı Karatekin Fen Prof. Dr. Sabit Erşahin Mühendislik Prof. Dr. Ahmet Yartaşı; Harran Veteriner Prof. Dr. Mehmet İriadam; İstanbul Açık ve Uzaktan Eğitim Prof. Dr. Fahrettin Arslan; Karadeniz Teknik Edebiyat Prof. Dr. Hikmet Öksüz Fen Prof. Dr. Mehmet Akbaş Of Teknoloji Prof. Dr. Kenan Gelişli Sağlık Bilimleri Prof. Dr. Orhan Değer; Karamanoğlu Mehmetbey Kamil Özdağ Fen Prof. Dr. Ahmet Yıldırım; Ondokuz Mayıs Veteriner Prof. Dr. Mustafa Alişarlı; ODTÜ Eğitim Prof. Dr. M. Yaşar Özden; Yalova İİBF Prof. Dr. Ali Rıza Abay; Acıbadem Tıp Prof. Dr. Hasan Murat Tanyeri; Bahçeşehir Mühendislik Prof. Dr. M. Süleyman Demokan Bezm-i Alem Vakıf Tıp Prof. Dr. Ömer Göktekin; Çağ Hukuk Prof. Dr. Yücel Ertekin; Melikşah Müh.-Mim. Prof. Dr. Tankut Yalçınöz; Okan Güzel Sanatlar Prof. Dr. Bülent Vardar.''
Maçka İmar Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmet Vakfının Trabzon'da Avrasya Üniversitesi ve Türkiye Tabipler Vakfının İzmir'de Şifa Üniversitesi adıyla kurmak istediği üniversitelere ilişkin sunumun izlendiği ve olumlu görüşle Milli Eğitim Bakanlığına bildirilmesine karar verildiği de bildirildi.
Hamdullah Emin Paşa ve Haremi Hatice Tahire Hanım Vakfının Alanya'da kurmak istediği ''Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi''; Gelişim Eğitim Kültür Sağlık ve Sosyal Hizmet Vakfının İstanbul'da kurmak istediği ''İstanbul Gelişim Üniversitesi'' ve İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfının İstanbul'da kurmak istediği ''Üsküdar Üniversitesi'' ile ilgili olarak sunum yapmak üzere çağrılmasına karar verildiği kaydedildi.
AA