Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen Edebiyat Fakültesi mezunları rektörlük binası önünde formasyon verilmemesine tepki göstererek basın açıklaması yaptılar.

Mağdur olduklarını söyleyen gençler öğretmenlik yapmalarına imkan sağlayan formasyon eğitiminin kendi üniversitelerinde verilmemesine tepki gösterdi.

Rektörlük binası karşısında toplanan SÜ mezunları ellerinde "Ne olursan ol yine gel(me) çünkü formasyon vermiyorlar" "Benim hiç formasyonum olmadı abi" "SÜ formasyonun üzerine SU içti" yazılı pankartlar taşıdı.

Öğrenciler adına açıklama yapan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Elif Taşkıran formasyon mağduru olduklarını kamuoyuna duyurmak için toplandıklarını ifade etti.

Kimseyi suçlamadan beklentilerini dile getirebilmeyi amaçladıklarını belirten Taşkıran 2009-2010 eğitim öğretim yılı başında karar alan YÖK'ün Fen Edebiyat Fakültelerine Pedagojik formasyon eğitimi verme hakkı tanıdığını ifade etti.

Karar doğrultusunda İnönü Cumhuriyet ve Uludağ Üniversitelerinin öğrencilerine pedagojik formasyon eğitimi hakkı verdiğini belirten Taşkıran konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Pedagojik formasyonu kabul eden 6üniversitearasında SÜ de bulunuyor. SÜ okuyan ve bu yıl mezun olan öğrencilerinin bu haktan yararlanacağını ilk dönem içerisinde duyurdu ancak gereklidonanımbulunmadığı için programın yaz dönemine ertelendiği bildirildi. Mayıs ayı içerisinde de pedagojik formasyonun 5 Temmuz-17 Eylül tarihleri arasında yüzde 99 ihtimal verileceği beyan edilmişti. Bir çok öğrenci memleketlerine gidemedi gidenler de 5 Temmuz'da derslerinin başlayacağını düşünerek geri geldi. Mezun olan öğrencilerin yurtlarıyla ilişiğinin kesilmesinden dolayı pek çoğu eve çıkıp maddi sıkıntı içerisine girdi. Ancak okula gidildiğinde uygulamanın daha başlamayacağı YÖK'ten yetkinin verilmesine rağmen iznin henüz verilmediği ifade edildi. Bir çoğumuz eğitim sürecinin devam ettiğini düşünerek önümüze çıkan iş imkanlarını değerlendiremedik onlarca öğrenci formasyon alıp öğretmen olmak ümidiyle bu yıl memurluk için KPSS'ye hazırlanmadı.''

SÜ'de başvurdukları bütün yetkililerin kendilerine çelişkili açıklamalar yaptıklarını öne süren Taşkıran kendilerine verilen vaatlerin yerine getirilmesini mağduriyetlerin kısa zamanda giderilmesini istediklerini dile getirdi.

5 Temmuzda derslere başlamayı beklerken 7 Temmuz olmasına rağmen henüz bir adım atılmadığını söyleyen Taşkıran haklarını sonuna kadar arayacaklarını sözlerine ekledi. Bir süre slogan atan öğrenciler olaysız şekilde dağıldı.

CİHAN