SBS Hakkında Merak Edilenler

LGS OKS ve SBS... Farklı isimler taşısa da Anadolu liseleri 1980’lerden beri sınavla öğrenci alıyor.

Öğrencilerin arzuladıkları lisede okuyabilmek için sınav yarışına girme zorunluluğu değişmese de değişen her sistem hayatımıza yeni kavramlar getiriyor.

Milli egitim bakanligi tarafından her yıl haziran ayında düzenlenen ilköğretimin 6 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinin o yıla ait bilgi düzeyini ölçen sınavların adı son üç yıldır Seviye Belirleme Sınavı (SBS). Bugünlerde kaldırılıp kaldırılmayacağı tartışılan SBS ile ilgili son karar önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu tarafından verilecek. Ya tamamen kalkacak ya da farklı şekilde devam edecek.

2010’da yeni uygulamalar

· Geçen yıl görme engelli öğrenciler için uygulanan Braille alfabeli soru kitapçığı yerine bu yıldan itibaren sesli soru kitapçığı (CD ortamında) verilecek. Tek kişilik salonlarda kodlayıcı eşliğinde sınava alınan öğrencilere 30 dakika ek süre tanınacak. Az gören öğrenciler ise yine tek kişilik salonlarda sınava alınarak aynı ek süre hakkından faydalanacak. Bu tür öğrenciler için soru kitapçığı ve cevap kağıdı 18 puntoya büyütülecek.
· Tüm öğrenciler isterlerse sınav kitapçıklarını sınav sonunda yanında götürebilecek.

· Özel öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği - hiperaktivite bozukluğu olan öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınacak. Özel öğrenme güçlüğü bulunan öğrenciler okuyucu ve kodlayıcı eşliğinde sınava girecek. Öğrencinin bu haktan yararlanabilmesi için velinin onayı ile okul müdürlüğünün RAM’a (Rehberlik ve Araştırma Merkezi) başvuru yapması gerekiyor.

· Sınava bir yenilik de yurtdışında bulunduğu için geçmiş yılların SBS’lerine giremeyen öğrenciler için getirildi. İlköğretim 6. 7. ve 8. sınıfların tamamını veya bir kısmını yurtdışında MEB’e bağlı olmayan eğitim kurumlarında gören öğrenciler öğrenim belgesiyle başvurarak SBS’ye katılacak ve katılmadıkları sınıf veya sınıfların SBS’sine de girebilecek. Bu öğrencilerin sınav puanları sınava katılmaları gereken yıldaki ortalamalar ve sapmalara göre hesaplanacak.

Ne değişir demeyin

ELİMİZDE kalan süre her şeyi yetiştirebilmek için yeterli değilse nasıl olsa yetişmeyecek umutsuzluğu ile “Bu saatten sonra ne değişir ki” düşüncesine kapılmayın. Söz konusu olan bir sıralama sınavı ise 1 soru bile çok şeyi değiştirir.

Deneme sınavları çözün

· Deneme sınavları kalan sürede ne seviyede olduğunuzu ve hangi konuda eksik olduğunuzu görmeniz bakımından önemli. Bu yüzden sık sık çözeceğiniz deneme sınavları bundan sonra yoğunlaşmanız gereken konular ile ilgili yol gösterir.

Çözemediğiniz soruyu tekrar gözden geçirin

· Yaptığınız deneme sınavlarında çıkan yanlışların mutlaka doğrusunu öğrenin. Aynı konudan sürekli hata yapılıyorsa bu konu ince ayrıntılarına kadar tekrar edilmeli. “Dikkatsizlikten dolayı yanlış çözdüm tekrar etmeme gerek yok” denilmemeli.

Merak edilenler

SBS’ye girmek zorunlu mu?

· Hayır. Zorunlu bir sınav değil. Sınava girmeyen öğrenci o yıl yapılan sınavda en düşük puan ne ise o puanı alır. Fakat öğrenci iyi bir Anadolu lisesine devam etmek istiyorsa bu puan yerleştirme işleminde yeterli olmayacağından sınava girmesini tavsiye ediyoruz.

SBS sonuçları öğrencinin sınıf geçmesini etkileyecek mi?

· SBS sonuçları yalnızca ortaöğretim kurumlarına geçişte kullanılacak. Öğrencinin sınıf geçmesine herhangi bir etkisi olmayacak.

Ağırlık katsayısı eşit olan dersler aynı puanı mı getirir?

· Hayır. Testlerin ağırlık katsayıları bir dersten yapılan sorunun değerini belirlemekte tek etken değil. Her dersin yapılma oranı standart sapması gibi veriler de puanlamaya etki edeceğinden katsayılarda farklılıklar oluşur. Testlerin ağırlık katsayıları sabit kalmasına rağmen her yıl derslere ait soruların katsayı değerlerinin değişmesinin sebebi bu.

Puanların eşitliği durumunda nasıl bir yol izlenir?

· Ortaöğretim yerleştirme puanlarının eşit olması halinde 8’inci sınıf SBS puanına bakılır. Eşitliğin devamı halinde 7’nci sınıf SBS puanı yine eşit olması halinde 6’ncı sınıf SBS puanı yüksek olana öncelik verilir.

OYP ile tercih edilebilecek okullar hangileri?

· Fen AnadoluSosyal Bilimler Anadolu Teknik Anadolu Meslek Anadolu Öğretmen Anadolu İmam Hatip Anadolu Sağlık Sağlık Meslek Adalet Meslek Anadolu Tarım ve Tarım Meslek Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek Anadolu Meteoroloji Meslek liselerine yerleştirme işlemi ortaöğretim yerleştirme puanına göre yapılacak.

Sınavdan sonra cevapları kontrol etmeli miyim?

· Bu isteğe bağlı. Fakat sınavdan çıktıktan sonra kontrol etmek en sağlıklı olanı. Çünkü büyük olasılıkla sınavdan birkaç gün sonra sınav sonuçları açıklanıncaya kadar beklemek zor gelecek ve kontrol etmek isteyeceksiniz. Fakat cevaplarınızı sağlıklı olarak hatırlamanız zorlaşacak.

Sınava giderken nasıl giyinmeliyim?

· Sınavda dikkatinizi dağıtacak veya sizi rahatsız edecek herşeyden mümkün olduğunca kaçının. Terlemek veya üşümek sınava odaklanmanızı zorlaştırır. Bu yüzden kendinizi bulunduğunuz ortama göre ayarlayabileceğiniz şekilde giyinin. Tişört ve çıkarabileceğiniz bir hırka uygun olur. Mümkün oldukça rahat hissedeceğiniz giysileri ve ayakkabıları tercih edin.