Önceleri devlet tiyatrolarında oynamış sonraları Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör'le birlikte kurduğu "Kent Oyuncuları"nda sahneye çıkmış sinema oyunculuğuyla üç defa Altın Portakal ödülüne layık görülmüş tiyatro oyuncusu.

Yıldız Kenter 11 Ekim 1928'de İstanbul Kanatlarımın Altında'da dünyaya geldi. Masalları anımsatan bir çocukluk geçiren Kenter'in annesi Olga Cynthia çocukluk yıllarının kahramanıydı. Olga Cynthia iki evlilik yapmış Yıldız Kenter Naci Bey ile olan evliliğinden dünyaya gelmişti.

Kapısı herkese açık dost canlısı bir ailede büyüdü. Gönül zenginliğine rağmen maddi güçlükler içinde yaşadılar. Kenter bu durumu

Babam Lozan Konferansı'nda İsmet İnönü'nün özel kalem müdürlüğünü yapmış iyi paralar kazanabilecek parlak bir diplomattı. Ancak bir İngilizle evlendiği için dışişlerindeki görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Sonra moral çöküntüsü yaşadı ve içkinin dozunu artırdı. Beş çocukla işsiz kalmış bir adamın halini tahmin edersiniz. Benim doğduğum yıllar yoksulluğumuzun dibe vurduğu yıllarmış. Annem ‘seni saracak bez bulamazdım çarşafları yırtıp onlara sarardım' derdi.

şeklinde dile getiriyordu.

Naci bey Ziraat Bankasında iş bulunca aile Ankara'ya taşındı. Bütün sorun ve sıkıntılara rağmen çocukluk günleri mutluluk içinde geçti. İlkokula Ankara'da devam ederken annesi zengin çocuklarına İngilizce dersler veriyordu. Evdeki yaşamında insana ait komedi ve trajedileri öğrenen Kenter Ankara çocuk kulübünde tiyatroya başladı. O dönem konservatuvarla ilgili yapılan kötü söylencelere rağmen devlet konservatuvarına kayıdını yaptırdı. Ankara konservatuvarını sınıf atlayarak bitirdi. 11 yıl Ankara Devlet Tiyatrosunda çalıştı. Muhsin Ertuğrul Devlet tiyatrosundan uzaklaştırılınca O da kurumdan ayrıldı.

Profesyonel tiyatro yaşantısına 1948 yılında Shakespeare'in "12. Gece" oyunuyla başladı. Önce Devlet tiyatrolarında sonra Müşfik Kenter ve Eşi Şükran Güngör'le birlikte kurduğu "Kent Oyuncuları"nda sahneye çıktı. Bir röpörtajında üzerinde derin izleri bulunan çocukluk günlerini;

Annem daima sokakta bulduğu kedi köpekleri hatta insanları eve getirirdi. Evimizde devamlı bir yabancı kalabalığı vardı. Zerzevat satan dede diye bir adam İskoçyalı bir Fransız askerliğini yapan bir genç bir dönem bizimle yaşadı. Bir ara kaçak bir Fransız kaldı evimizde. Sonra bir gün sokakta doğurmuş ve yedi günlük bebeği ile ortada kalmış bir kadını getirdi annem. Çocukluğumuzda bu insanlardan bitlendiğimizi hatırlıyorum.

sözleriyle anımsıyordu.

Sonraki yıllarında ABD'de ve İngiltere'de "Değişen eğitim metodları" "Oyunculuk metodları" üstüne çalıştı. 1962'de tiyatroda yılın kadını seçildi.ıÜü Sovyetler Birliği Amerika Birleşik Devletleri İngiltere Almanya Hollanda Danimarka Kanada Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

1981'de Devlet Sanatçısı ünvanına layık görüldü. 1984'de Roma kentinde Üüİtalyan Kültür Birliği"nce verilen "Adalaide Ristori Ödülü"ne sahip oldu.ıÜü 1989'da Korsika-Bastia film festivalinde "Hanım" filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. 1991'de sanat hizmetlerinden dolayı uluslararası Lions Klübünün "Melvin Jones Ödülü"ne layık görüldü. 1994'de "Konken Partisi" oyunundaki fonsla rolüyle "Olağanüstü Yorum Ödülü"nü kazandı. Finlandiya Kadın Kuruluşu tarafından "Yüzyılın En Başarılı Yüz Kadınından Biri" olarak ödüllendirildi.

1995'de tiyatro sanatına katkılarından dolayı "Onur" ödülüne layık görüldü. 1996'da Magazin Gazetecileri Derneği tarafından "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünün sahibi oldu. 1998'de ıÜüAnkara Sanat Kurumu “Yılın Kadın Sanatçısı” ödülünü aldı. ıÜü1998 Muhsin Ertuğrul yaşam boyu tiyatro sanatına katkılarından dolayı onur ödülü 1998 Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü “Martı” adlı oyunda Madam Arcadina rolüyle 1999 Afife tiyatro ödülleri en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.