Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: YGS 2010 Hatalı Matematik Sorusu

Çakılım nerdeee... BamBam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    745

Question YGS 2010 Hatalı Matematik Sorusu

Konya’da Sistem Dershaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay bugün yapılan YGS’de temel matematik testinin 20. sorusunun çift cevap olmasından dolayı hatalı olduğunu iddia etti.

Söz konusu soruda simetrik asal sayı tanımı verildiğini ve "AB simetrik asal sayısı için A.B çarpımı aşağıdakilerden hangisi olmaz" diye sorulduğunu ifade eden Atalay şunları kaydetti.

"B seçeneğinde cevap 9 olup 9’un çarpanları 1 ve 9’dur veya 3 ve 3’tür. 3 ve 3 olamaz çünkü 33 asal sayı değildir. 1 ve 9 alındığında 19 asal sayıdır. Halbuki 91 asal sayı değildir. Çünkü 91 sayısı 7 ve 13 sayılarının çarpımıdır. Bu nedenle 19 simetrik bir sayı değildir. C seçeneğinde de cevabın 15 olduğu belirtiliyor. 15’in çarpanları 3 ve 5’tir. 53 sayısı asal ama 35 sayısı asal değildir. Dolayısıyla 53 sayısı da simetrik bir asal sayı değildir. Soru cümlesine göre 15 de olamaz. Soruda ’hangisi olamaz’ denildiğine göre B ve C denilebilir. Dolayısıyla soru cümlesini karşılayan 2 doğru cevap vardır. Yani bu soru 2 doğru cevaplı bir sorudur."

Atalay YGS temel matematik testinin 20. sorusunda 2 doğru şık bulunduğunu bu nedenle bu sorunun yanlış olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini savundu.

Öğrencilerin kendilerine bu soru üzerinde çok zaman harcadıklarını söylediğini ifade eden Atalay "Öğrenciler bu soruda takılarak çok zaman kaybettiklerini söyledi. Birçoğu bu soruyu çözemeyince morali bozulup zaman kaybetmiş. Dolayısıyla bu yanlış soru öğrencilerin başarısını etkilemiştir" diye konuştu.
    Çakıl'ımdan Uzak DUR!

.................

www.foruminci.net

Logic@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    1

Sosyal Aglarim

Follow Logic@ On Twitter
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Her sınavda bir soru yanlışlığı mutlaka oluyor zaten alıştık artık

Üstüne imza tanımam!!

Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.

www.foruminci.net

Çakılım nerdeee... BamBam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    745

İyiki takılmadım ben bu soruya yoksa acayip zaman kaybettirirdi herkesin yaptığı gibi c yapmıştım bende
    Çakıl'ımdan Uzak DUR!

.................

Bu Konudaki Etiketler