19.2.2002 tarih ve 24676 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik” ile Yükseköğretim Kurulunun belirlediği uygulama esasları uyarınca meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yürütülmektedir.

DGS yılda bir kez Temmuz ayında tek oturumda üniversite rektörlüklerinin bulunduğu kentlerde ve Lefkoşa’da yapılmaktadır.

DGS’de sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanmaktadır. Sınav süresi 3 saat’dir. (180 dakika)

Sınavda uygulanan test çoktan seçmeli sorulardan oluşmakta cevaplar adaylara ayrıca verilen cevap kağıtlarına işaretlenmekte cevap kağıtları ÖSYM’de optik okuyucularla okunarak bilgisayarla değerlendirilmekte ve yerleştirme sonuçları adayların adreslerine postalanmaktadır.

DGS puanları adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının önlisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ağırlıklı önlisans başarı puanlarının (AÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilmektedir.

Yerleştirme adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılır. Boş kalan kontenjan olduğu takdirde ek yerleştirme yapılmaz.

DGS sonuçları sadece ilgili öğretim yılı için geçerlidir.

Lisans öğrenimine başlama hakkını elde eden öğrencilere üniversiteleri tarafından Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. Bu programda öğrenciye birinci ve ikinci sınıflardan eksik olduğu alanlarda ders sorumluluğu yüklenir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresince öğrenci ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi iki yarı yıldır. Ancak öğrencilerin okudukları derslerin özellikleri yıllık ders programları öğretim elemanları ve hazırlık programındaki durumları dikkate alınarak Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi istisnai olarak bir yarıyıl daha uzatılabilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programını başarı ile tamamlayan öğrencilerin üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtları yapılır başarısız olanların ise üniversite ile ilişiği kesilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanan açıköğretim lisans programlarında başarısız olanların üniversite ile ilişiği kesilmez.

Yabancı dille öğretim yapılan programlarda öğrencilerin Lisans Öğrenimine Hazırlık Programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir. Yabancı dil hazırlık programı süresince öğrenci ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında başarısız olarak ilişiği kesilen öğrenciler Türkçe eğitim yapan aynı adlı yükseköğretim programlarına ÖSYM’ce yerleştirilebilirler.

Hangi önlisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri ilgili yılın kılavuzunda verilmektedir. Adayların tercihlerini sadece ilgili alanları göz önünde tutarak yapmaları gerekmektedir.

Sınavın uygulanmasında ve sonuçların değerlendirilmesinde aday tarafından Başvurma Belgesine kodlanan bilgiler esas alınır. Başvurma Belgesine kodlanan bilgilerdeki eksik ve yanlışlar yüzünden doğacak sonuçlardan aday sorumludur.

Adaylar beyan ettikleri bütün bilgilerin doğruluğundan sorumludurlar. Bir adayın beyanının gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde bu aday aradan geçen süreye bakılmaksızın bu sınavdan elde ettiği tüm haklarını kaybeder.

Engelli adaylar sınav sırasında yardımcı istedikleri takdirde bu durumlarını gösteren bir üniversite veya devlet hastanesinden alacakları sağlık kurulu raporunu Başvurma Belgesine eklemek zorundadırlar. Okuyamayacak derecede görme engelli olan adaylara karmaşık şekillere dayalı sorular sorulmaz bu adaylar ile ellerini kullanamayan adaylara okuyucu/işaretleyici yardımı verilir.

Sınavın ve sınav sonuçlarının geçerli sayılabilmesi için adayların tüm kurallara uyması zorunludur. Kurallara uymayan adayların sınavları geçersiz sayılır. Sınavdan sonra bile olsa kurallara uymadığı saptanan adayların sınav sonuçlarından doğan hakları geçersiz sayılır.

Başvurma Belgesini teslim etmeyen başvurusu geçersiz sayılan sınava girmeyen veya giremeyen sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran aynı işlem için birden fazla ödeme yapmış olan adayların ödedikleri ücretler geri verilmez.

Sınav sonrasında Merkezimize ulaşan her salona ait sınav evrakı paketi görevliler tarafından tek tek açılır içinden çıkan bütün belgeler tek tek sayılır ve varsa eksikler bir tutanakla tespit edilir. İlgili yılın DGS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi cevap kağıdı veya soru kitapçığı eksik çıkan adayın sınavı geçersiz sayılır. Ayrıca bir adayın sınavının geçerli sayılarak cevap kağıdının değerlendirilmesi için

sınava Sınava Giriş ve Kimlik Belgesinde yazılı olan salonda girmesi

kopya alma veya verme girişiminde bulunmaması

cevap kağıdına T.C. Kimlik Numarasını doğru olarak kodlaması

kullandığı soru kitapçığının türünü cevap kağıdına doğru olarak işaretlemiş olması

kendisine verilen soru kitapçığı üzerinde ayrılan yere ad soyad ve T.C. Kimlik Numarası ile salon numarası bilgilerini yazması

cevaplarını soru kitapçığına değil cevap kâğıdına işaretlemiş olması

soru kitapçığı cevap kağıdı Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi ile varsa diğer belgeleri eksiksiz olarak salon görevlilerine teslim etmesi

sınavın diğer kurallarına uyması

zorunludur.

Belgeleri eksik veya geçersiz olduğu halde salon görevlileri tarafından yanlışlıkla sınava alınan veya sınav kurallarına uymadıkları halde sınav düzenini bozmamak için salondan çıkarılmayarak sınava devam ettirilen adayların sınavları Merkezimizce geçersiz sayılır.

Adaylar nedenini belirtmek suretiyle sınav veya yerleştirme sonucunun yeniden incelenmesini isteyebilirler. Bu adaylar isteklerini mutlaka ilgili yılın kılavuzunun sonuna eklenmiş olan “Genel Amaçlı Dilekçe Örneği”ni veya fotokopisini kullanarak Merkezimize bildirebilirler.

Adaylar hazırladıkları dilekçeyi PTT kanalıyla “ÖSYM Sınav Hizmetleri Bölümü”ne gönderebilirler.

Kendisi ile ilgili sınav sonuçlarının incelenmesini isteyen adaylar sonuçların açıklanmasından itibaren en geç 30 gün içinde bir dilekçe ile başvurmalıdırlar. Süre hesabında dilekçeye ÖSYM Genel Evrak Birimince basılan tarih damgası esas alınır. Sınav evrakı Merkezimizde sınav tarihinden itibaren 100 takvim günü saklandıktan sonra imha edilir.

Merkezimizde bulunan her türlü sınav evrakının aslı veya fotokopisi yargı organları dışında aday dahil hiçbir kişi ya da kuruma gösterilmez veya verilmez.

Merkezimiz tarafından adaylara gönderilen Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi Sınav Sonuç Belgesi vb. belgelerin postadaki gecikmesinden veya kaybolmasından Merkezimiz sorumlu değildir. Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi eline geçmeyen veya bu belgeyi aldıktan sonra kaybeden adaylar klavuzda belirtilen tarihler arasında sınavın yapılacağı merkezlerdeki ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliklerine başvurarak bu belgelerini çıkartabilirler.

Adaylar doldurdukları dilekçeyi PTT kanalıyla “ÖSYM Sınav Hizmetleri Bölümü”ne gönderebilirler. Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi için gönderilen dilekçeler sınava bir hafta kalıncaya kadar Merkezimize ulaştığı takdirde işleme konur ve istenen belgeler postalanır. Daha sonra gelen dilekçeler işleme konmaz. Sınava bir haftadan daha az bir süre kaldığında DGS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi posta ile gönderilmez sadece şahsen başvurular işleme alınabilir.

Dilekçeyle başvurma yoluna gidecek adayların zamanı iyi hesaplamaları cevabın kendilerine zamanında ulaşıp ulaşamayacağını iyice düşünmeleri ve buna göre hareket etmeleri yararlarınadır.