lk 10 yıl liberal politika uygulandı. 1933’ten sonra özellikle “KİT”lerle karma ekonomik düzen uygulandı. 1950’de tekrar liberal politikaya geçildi. 1958’de istikrar tedbirleri alındı. 1960’ta darbe oldu ve planlı ekonomi için DPT kuruldu. 1963’ten günümüze 5’er yıllık plan uygulandı. Ama enflasyon engellenemedi. 24 Ocak 1980’de 5 Nisan 1994’te istikrar tedbirleri alındı. 1980’den sonra İMF Türkiye ekonomisini yönetti. 1958’den bu yana 18 stand-by anlaşması yapıldı.
Türkiye’nin en önemli sorunları; yüksek enflasyon işsizlik dış borçlar bütçe açıkları düşük MG adaletsiz gelir dağılımı enerji yetersizliği sağlıksız kentleşme ve çevre kirliliğidir.

2-KITLIK KANUNU VE EKONOMİ İLMİ
İhtiyaçlar sonsuzdur fakat kaynaklar sınırlıdır. Buna “kıtlık kanunu” denir. Bedeli ödenerek sahip olunan mal kıttır ve bu mallara “ekonomik mallar” denir. Bunların değeri fiyatı ile ölçülür. Mübadeleye konu olmayan fiyatı bulunmayan mallara “serbest mal” denir. Ekonomi sınırlı kaynaklarla sınırsız ihtiyaçları karşılamak üzere tatmin seviyesini en yükseğe çıkarmanın yollarını arar.
3-ALTERNATİF MALİYET
Kıt kaynakların kullanılmasında alınan her kararda seçilen alternatifin maliyeti seçiminden vazgeçilen alternatiftir buna “fırsat maliyeti” denir. Tüketici için fırsat maliyeti söz konusudur çünkü belli bir bütçeye sahiptir.
Üretim alternatifleri tank Otomobil
A 0 50
B 1 47
C 2 42
D 3 31
E 4 20
F 5 0
-Üretim olanakları eğrisi: Üretimine karar verilen bir malın fırsat maliyeti o malın üretimine katılan üretim faktörleriyle üretilmesi mümkün olduğu halde üretilmemiş mal ve hizmetlerdir. Fırsat maliyeti üretim olanakları eğrisiyle daha kolay anlaşılır. A alternatifinde 0 tank üretilmesi durumunda 50 otomobil üretilmektedir. Diğerleri aynı şekilde. Bu noktaları diyagram üzerinde gösterip birleştirirsek toplumdaki mevcut üretim faktörleriyle üretilmesi olası mal ve hizmet bileşimlerinin üst sınırını gösteren “üretim olanakları eğrisi”(transformasyon eğrisiüretim sınırını) elde ederiz. 1 tankın fırsat maliyeti o tankın üretilmesi için üretiminden vazgeçilen otomobil miktarıdır. Devletin aldığı kararlarda sosyal fırsat maliyeti vardır.