Dikey Geçiş Sınavına başvurular ne zaman yapılacaktır?
Başvuru tarihleri basın-yayın organları ve merkezimizin internet sayfasında basın duyuruları ile ilgililere duyurulmaktadır
Başvurular nerelerden yapılmaktadır?
Başvurular Meslek Yüksekokulları Müdürlükleri ÖSYM İl Sınav Yöneticilikleri ve AÖF Bürolarından yapılmaktadır.
Sınav hangi tarihte ve hangi merkezlerde yapılacaktır.
15 Temmuz 2007 tarihinde Üniversite Rektörlüklerinin bulunduğu kentlerde ve Lefkoşa'da yapılacaktır.
Sınavda hangi testler uygulanıyor?
Lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesini amaçlayan bir test uygulanmaktadır.
Sınav süresi ne kadar?
Sınav 180 dakika (3 saat)dır.
DGS sonunda bir lisans programına yerleştirilen adaylara ne kadar süre ile hazırlık programı uygulanır.
En çok 3 yarı yıl hazırlık programı uygulanır.
Sınava Giriş ve Kimlik Belgem gelmedi. Ne yapmam gerekir?
Sınava başvuran adaylardan Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi eline geçmeyenler 12 Temmuz 2007 Perşembe gününden itibaren sınavın yapılacağı merkezlerdeki ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliklerine başvurarak bu belgelerini 300 YTL ödeyerek çıkartabilirler.
Yeni belge çıkartmak istiyorum. Ne yapmalıyım?
Yeni belge çıkartmak isteyen adaylar kılavuzda yapılan açıklamalara uygun olarak bir dilekçe hazırlayıp bu dilekçeye Kılavuzda belirtilen ücreti ödediklerini gösteren dekontu da ekleyerek ÖSYM'ye başvurabilirler.
Sınav sonucumu öğrenebilir miyim?
Sınav sonuçları adayların adreslerine postalanmaktadır. Ayrıca ÖSYM'nin internet adresinden de öğrenilebilir.
Sınav sonucunda beklediğimden az puan aldım. Sonuçların tekrar incelenmesi için ne yapmam gerekir?
Sınav sonuçlarının yeniden incelenmesini isteyen adaylar sınav sonuç belgelerinin gönderildiği tarihten itibaren 30 gün içinde kılavuzda yapılan açıklamalara uygun bir dilekçe hazırlayıp gerekli ücretin yatırıldığını gösteren dekontu da ekleyerek ÖSYM 'ye başvurabilirler.
Yatırdığım sınav ücretinin iadesini istiyorum. Ne yapmam gerek?
Kılavuzda belirtildiği gibi ücret iadesi yapılamamaktadır.