Malumunuz vize final veya haftasında öğrencilerde stresler sıkıntılar ne yapacağını bilememe ve dengesizce hareketler oluşmaya başlar. Bu gibi sorunların ortaya çıkmasında; zamanında öğrencilerin ders çalışmaması ve derslere yeterince ilgiyi göstermemekle beraberin bazı hocalarında öğrencileri kastığını söyleyebiliriz.
Bu sorunların temel nedeni ne yazık ki ülkemizdeki eğitim sisteminin bozukluğundan kaynaklanıyor olsa gerek. Gelişmiş ülkelerde öğrencilerin hangi alanda çalışmak istediği durumu lisedeyken belirtiliyor. Bizim eğitim sistemimizde ise üniversiteye gelen bir öğrenci daha hangi alanda çalışacağını bilmez. Öğrencinin suçu değil tabiki. Hocalarının zamanında yönlendirmemesi bu soruna başlıca bir sebep.
Örneğin ekonomi okuyan bir arkadaşımız: Bu bölümü seçerken ekonomi ile ilgili sayısal terimlerle uğraşacağımızı düşünüyorduk ama duruma baktığımızda hiçte öyle değilmiş. Sürekli sendika ve hukuk derslerini görmekeyiz. Bunun yanı sıra kamu dersleride mevcut. Böyle bir eğitim sistemi herhalde dünyanın hiçbir yerinde bulunmamakta....
Arkadaşımızın bunu söylemesine önce bir anlam verememiştim doğrusu ama sakin bir kafayla düşünüp ve kendimi onun yerine koyduğumda hak verdim. Okuldan okula belki farkeder ama ülkemizin genelinde bu böyle.

Kaynak Alıntıdır: Eğitim Sitemindeki bozukluk