Astrolog Oğuzhan Ceyhan'la Milliyet'in Pembenar ekinde 30 Ekim tarihinde yayınlanan Duygu Giray imzalı söyleşinin ilgili bölümleri:

> 2020 ile başlayalım ama siz 2023'ü de katın. Neler oluyor ülkemize insanlığa?

> Zor bir süreç. Bolluğun ve bereketin efendisi Jupiter zamanın efendisi Saturn ve dönüşümlerin efendisi Pluton’un oğlak burcunda aktif ve agresif hareket edeceği yıl içinde birkaç defa kombine kavuşum yapacağı zorlu bir süreç. Jüpiter oğlağı sevmez. Mayıs eylül ve 2021 de bunlar devam edecek. Sahib-kıran yıllar diyoruz biz bunlara. Dünya üzerinde siyasi olarak büyük karmaşaların çıkacağı bir dönemden bahsediyoruz. Ekonomik krizler çok daha büyüyecek. İki zaman yöneticisi dediğimiz Jupiter ve Satürn arasında büyük çatışmalar olacağını görüyoruz. Filler tepişecek çimenler ezilecek Türkiye de o çimenlerin içinde olacak. Bazı göstergeler iyi gibi olsa da Türkiye olarak 11 ağustos 2018deki o büyük güneş tutulmasıyla birlikte aslında Mike Tyson yumruğunu yedik tüm kemiklerimiz kırıldı herhangi bir darbede tuzla buz olacak gibi.

Önümüzdeki yıl 13 mayıs Venüsün ikizlerdeki retrosu ve ardından 10 eylülde başlayacak olan marsın koç burcundaki retrosu 2020nin hayırlı olmayacağını gösteriyor. Eylülden itibaren Rusya ve Çin’e yarayacaktır. Ortadoğu’da ciddi savaş rüzgarları gene geliyor ama bu sefer iş büyük geliyor. Bu arada Mısır ile İsrail kimse ummazken bir anda birbirine girebilir.

> Vatandaşımız ne yapsın ?

> Vatandaşımız ekonomisine gerçekten çok dikkat etmeli. Ekstra gereksiz harcamalar yapmamalı. 2020’nin zor geçeceğini unutmasınlar. Zor bir kış ve zor bir yaz da hava şartları olarak geçecek.

Şubat- Mayıs arası bilhassa mayısta dövizde hızlı hareketlenmeler olacak..

> Peki 2019 sonlarındayız bunun için ne dersiniz? Önümüzde 26 aralık 2019 bir güneş tutulması var.

> Evet önümüzdeki kasım aralıkta da Türkiye’ye muhtemelen ekonomik sıkışıklık geliyor. Büyük kriz göstergeleri hafif de olsa düzelmeye başlasa bile krizin boyutu çok büyük. Bu tutulma şu anki yöneticiler içinde bölünmeler ve erken seçim sürecinin baskısıyla hükümetin aslında çok zorlanmasına sebebiyet verecek.

Diğer yandan üzülerek belirtiyorum bunu. Kasım ayında çocuklarımızı özellikle kız çocuklarımızı koruyalım lütfen. 2020 yılında toplumsal şizofreni yaşayabileceğimiz türde duygusal bizleri çok etkileyecek birkaç vaka yaşayabiliriz.

Aralık ayının ortalarından itibaren de değişik mutasyonlarla gelecek gripler var. Tüm 60 yaş üstü abilerimizin ablalarımızın zatürre aşısı olmalarını öneriyorum. Çoğunlukla grip değil zatürre öldürüyor bu yüzden tedbirle belli bir noktaya kadar korunabiliriz diye düşünüyorum.

> Depremi yorumlayalım mı? Uranüs boğanın ayak sesleri başladı. (Röportajımızın ertesi günü deprem oldu)

> Bu sallantılar önümüzdeki günlerde de devam edecek. 2020 yılının 8 nisanından itibaren dünyanın çeşitli yerlerinde çok artacak. Ama ben size şöyle bir şey söyleyeyim Türkiye’nin doğum haritası efsunlu şerbetli. Benim en tehlikeli gördüğüm yer Tekirdağ-Silivri hattı. Ve bu hat 2021 ortalarından itibaren hızla kırılmaya gidecek gibi görünüyor. 2021-2023-2025 depremler geliyor. Yalnız bir şeyi ayırmamız gerek. Herkes İstanbul depremi geliyor olarak söylüyor. Hayır Marmara bölgesi depremleri geliyor. Marmara bölgesinde önümüzdeki 7 yıl içinde 3 büyük deprem geliyor. Bunlar Tekirdağ-Silivri hattı Bursa-Gemlik hattı ve Çanakkale-Saros hattı. Şu an tespit edilen budur. Şunu da belirteyim 2020 şubatla mayıs arasında Tekirdağ-Silivri bölgesi çok tehlikeli. 2020 daha silik ama 2021 kasımdan itibaren 2023 kasımından itibaren çok ağır bir depremselliğe doğru gidiyoruz.

> Ya ekonomik deprem? Göstergelere göre 2023 ile biraz toparlanmıyor muyduk?

> Şimdi önümüzdeki yıl kurlar yükseliyor. 8 Nisan'dan mayısın ortalarına kadar olan dönemde dövizde ciddi hareketlenme bekliyoruz. Şubat ayından itibaren borsalar ve finansal anlamda ülke yeniden riske giriyor. Benzin fiyatları yükseliyor. Altın fiyatları şu an için aynı seyirde ancak nisan sonu mayıs itibariyle bir gerilim sonra ciddi bir atak yapacak. İlk çeyrek zor geçecek ve 10 eylülden sonra önlemler alınmazsa ülke ekonomisi daha karışık bir noktaya gelecektir 2020 de ekonomik küçülme öngörüyoruz.

2023 kasımından itibaren ekonomi biraz düzeliyor. Siyasi kargaşa azalıyor. Dengeler daha bir oturuyor gibi. 2024-2025-2026 bu yılları ekonomik olarak iyi kabul etsek de Uranüs’ün boğa burcunda 2026 yılı sonuna kadar 7 yıllık seyirde olduğunu düşünürsek deprem konusunda ülke iyi durumda değil. Bu sırf Marmara değil ki daha kaç büyük deprem gerçekleşir. Yani Erzincan hattı da Adana hattı da tehlikede İzmir de tehlikede.

> Siz 99 depremi öngörünüzle bu ülkede daha fazla tanındınız..

> Evet 17 Ağustos 1999 depremini önceden hesaplayabildim Bolu Düzce depremini hesaplayabildim ama tarihsel geçmiş önemli. Bu nedir? 1509 depremi mesela hangi göksel sembolikle hangi tutulmayla oldu. 1766 depremini biliyoruz. Bunları bilerek yine o yapıların geldiğini görüyoruz ve 2021- 2023 hesaplayabiliyoruz. Ama bir Erzurum’u bilmiyoruz Adana’yı bilmiyoruz. Denizli Balçova hattını hiç bilmiyoruz. Orada bir fay var direk Balçova’dan girip Denizli’den çıkıyor. Ana yerleşim bölgelerimizin her birinde sağdan soldan bıçak sırtındayız. Bursa-Gemlik hattı İstanbul’u etkiler. Tekirdağ-Silivri hattıysa direk etkiler. İki büyük fayın ortasındayız. Deprem bilimci hocalarımız elbet daha iyi bilir ama temennimiz bunların parçalı kırılmasıdır. Ya üçü birden kırılırsa o zaman olacak depremin tarihsel şiddetinin adı yok.

Bu biraz da astrolog iyi niyeti biliyor musun Duygu? Objektif olamayabiliyorum duygusal bakıyorum. Sevdiklerim arkadaşlarım ailem siz öğrencilerim varsınız. Konuştuğumuz deprem ölçeklerinde sevdiklerimin onda sekizi yaşamaz. Ama gerçek şu ki gökyüzü büyük felaketler gösteriyor.

> Şu sözlerinize ondan sonra felaket tellallığı deniyor hocam. Okurun yüreğine su serpecek hiç mi birşey yok? Şu dönem gidin İstanbul’dan şuralarda kalın diyebilir misiniz mesela ?

> Duygu keşke olsa söylesem. Öyle hikayeler biliyorum ki istediğiniz kadar önlem alın bunun arkasında kader var. Sen de biliyorsun. Önerim 2020’nin şubatından itibaren herkesin bir deprem çantası ve kenarında parası olsun. Arabanıza atlayıp gidebilin ve arabayla alternatif yolları muhakkak bilin.

Bir eşzamanlılık çalışıyor. 2020’nin şubat-mayıs arası evet bir döngü var depremle ilgili. Orta şiddette olacağını ön görüyorum. Kesin Tekirdağ-Silivri hattı diyemem ama olursa da artçılarla yüzünü gösterecektir. 4.7 ardından 4.9 gibi artan hale gelirse bilin ki büyüğü geliyor hemen. Biz 10 Şubat ile 17 Mayıs 2020 arasında elimizden gelen tedbiri alalım.

> Halkımızın en sevdiği bölüme gelelim. Doğum haritalarımız parmak izlerimiz gibi eşsiz. Gene de sizi çok sevip ilgiyle takip edenler için 12 burcun genel 2020deki durumunu söyler misiniz?

Koç; İş ve kariyer hayatıyla ilgili önemli kararlar alacaklar. Kariyerde büyük değişimler geliyor. Ve yükselişe geçecekler.

Boğa; Uranüs’ün etkileriyle beraber aşk sevgiikili ilişkiler konusunda güzel haberler var. Bir kısmı ev değiştirebilir. Jüpiter onlara çok iyi gelecek. Aşk evlilik çocuklarla ilgili güzel haberler yolda.

İkizler; 8 Nisan-22 Haziran arası aşk ilişki parayla ilgili sorunlar yaşamış olsalar bile 5 Temmuz’daki güçlü ay tutulmasıyla hayatlarındaki sorunların hızla bittiğini fark edecekler.

Yengeç; Hayatı sorguladıkları yeni iş kurmaya başladıkları aile konularının çok gündemde olduğu bir döngü. Bir kısmı ortaklık bir kısmıysa aile kuracak.

Aslan; İş ve kariyer hayatında beklenmedik yükselişler yaşayacak. 9 Aralık 2019 da başlayacak olan bu süreç 11 Mart 2020 de aktifleşecek. Aslanlar maddi olarak son yıllarda çok dayak yediler ulaşmaya çalıştıkları noktalara varamadılar artık başaracaklar.

Başak; Eğitim hayatları medya-radyo-televizyon konularında ilerleyecekler.Yabancı ülkeye yerleşebilir farklı bir şehre taşınabilirler. Başlarına gelebilecek tüm problemlere karşı Jüpiter’den gelen bir korumaları var. Satürn-Pluto-Jüpiter kavuşumu onlara iyi gelecek. Hayatlarını yeniden kurmaya yapılandırmaya başlayacaklar.

Terazi; Mahkeme ve kanunlarla ilgili aileyle ilgili sorunlar var. İstedikleri sonuçları mahkemeden hemen alamayacaklar. Bazıları yaşadıkları yeri değiştirecek. Bir kısmı ev sahibi olacak. Mart ve nisanda aile konuları çok gündemde olurken ağustos-eylülde kariyer konusunda bir anda ilerleyecekler.

Akrep: Eğitim almak eğitim vermek zaman zaman küçük yolculuklar yapmak kardeşlerle iletişim konularında büyük ilerleme gösterecekler. Tutulmalar onlara iyi geliyor. Hayatı daha derin daha olgun daha anlayışlı yaşayacakları bir döneme giriyorlar.

Yay: Daha net para kazanmaya başlayacaklar. Satürn etkisiyle doğru harcamayı da öğrenmeliler. Dikkat etmezlerse kaynaklarında ileriki yıllarda istedikleri sonuçları alamayabilirler.

Oğlak; Onlar için iyi bir yıl çünkü Jüpiter burçlarına geçiyor. Hayatlarında eksik kalmış şeyleri tamamlayabilecekleri konuları gündeme getirecekler.Anne ve kardeşler ile diyalogları artacak. Annelerinin sağlık sorunları varsa hızla çözüldüğünü ve sıkıntıların azaldığını görecekler.

Kova; Kendi etraflarında gizli kalmış olaylar bilinçdışıyla ilgili bazı sorunlar psikolojik bazı sıkıntılar iyileşme yoluna gidecek. Ruhsal olarak dinginleşecekler. Eğer ki sağlık sorunları varsa iyileşmeler olacak.

Balık; Onlar için iyi bir yıl. Aşk ilişkiler çocuk temaları vurgu yapıyor. Ummadıkları kadar bir mutluluk ummadıkları kadar bir aşk döngüsündeler. Geçen yıl kariyerde çok zorlandılar. Bu yıl etrafları toplantılar partiler derken kalabalıklaşacak ve bunların içinde bir aşkla karşılaşacaklar.