Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Parnasizm nedir?

Üye clever33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    22

Standart Parnasizm nedir?

adını louis xavier de richard ile catulle mendes’in hazırlayıp alphonse lemerre’in bastığı le parnasse contemporain (çağdaş parnasçılık) adlı eserden alır. klasizm romantizm ve realizmin bütününe tepkili bir akımdır. 1830’lu yıllarda ortaya çıkmıştır. temel kuramı "sanat sanat içindir" diye özetlenebilir. aslında realizmin katı toplumculuğu ve gerçekçiliğine bir karşı çıkıştır. daha çok şiirde kendini gösterir. sanatsal biçim ve sanatsal içerik kaygısı ön plandadır. bu akımın etkisindeki edebi eserlerde ölçülü ve nesnel bir anlatım teknik kusursuzluk ve kesin betimlemeler kullanılır. parnas şiir için "biçimciliği amaçlayan" şiir de denebilir. parnasizm bir yönüyle kendisinden sonraki doğalcılığa kaynak olmuştur. zengin bir dil zengin bir biçim zengin ve yoğun bir duygusallık işlenir. theophile gautier’in şiirlerini theodore de banville leconte de lisle izlemiştir. parnasizm edebiyat tarihinde leconte de lisle ile özdeşleştirilir.

www.foruminci.net

MeY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    90
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Parnasizm Fransa'da 1860 yılında Çağdaş parnas şiir dergisi etrafında toplanan sanatçılarca ortaya çıkarılmış bir akımdır. Gerçekçiliğin şiire yansımasıdır. Sanat için sanat görüşü benimsenmiştir. Şair kuyumcu titizliğiyle çalışır. Şekil çok önemlidir. Romantizm akımına tepkidir. Dış dünyayı nesnel bir bakışla anlatır. Şiirde ölçü kafiye ve ses uyumu çok önemlidir. Bu özelliği Parnasizmi Sembolizm'den farklı kılar.Şiiriışıkgölgerenk ve çizgilerle sağlamayı düşünürler. Uzak ve yabancı ülkelerin efsanelerinden yararlanırlar. Şairler şiirlerinde kişiliklerini gizlemişlerdir.Bu akımın başlıca temsilcileri arasında Theophille Gautier Theodore Banville Leconte de Liste Jese Maria de Heredia ve Francois Coppee bulunmaktadır. Türk edebiyatında ise Tevfik Fikret Yahya Kemal ve Cenap Şahabettin sayılabilir.aynı zamanda Fransada ortaya çıkmıştır. Türk edebiyatında özellikle Servet-i Fünun döneminde ilgi görmüştür.

Yeni Üye
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    13

bilmiyordum teşekkürler

Bu Konudaki Etiketler