Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Eğitimde Yeni Dönem : İlkokulda Bitişik Eğik El Yazısı Kaldırıldı

Nothing heard/said DilinJokeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    17
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Standart Eğitimde Yeni Dönem : İlkokulda Bitişik Eğik El Yazısı Kaldırıldı

MEB 12 yıldır okullarda zorunlu olan bitişik eğik el yazısı ile okuma-yazma modelini kaldırdı. Yeni dönem dik yazıyla başlayacak eğik yazıyla devam edecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı “İlk Okuma ve Yazma Öğretimi Bilgilendirme” toplantısıyla 2017-2018 eğitim öğretim yılında okula başlayacak öğrenciler için yeni okuma ve yazma modeli açıklandı.

Hürriyet'ten Gamze Kolcu'nun haberine göre yeni modelde öğrenciler temel dik yazıyla okuma yazmaya başlayacak diğer yazı fontlarını tanımaları sağlanacak 3’üncü sınıftan itibaren ise güzel yazı dersi verilecek. 4’üncü sınıftan itibaren de öğrenciler F klavye ile yazmayı öğrenecekler. Okuma öğretme modeli de tekerleme ninni melodiyle zevkli hale getirecek. İlkokul ders kitapları ise karikatür ve çizgi romanlarla çocuk dergileri gibi hazırlanacak.

Öğretimde bitişik eğik el yazısı uygulaması Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik döneminde başlatılmıştı.

Ancak el yazısı ile okuma yazma öğrenen çocukların çok zorlandığı bu süreçte "başarısızlık duygusuna" kapıldıkları yönünde sisteme çok sayıda pedagojik yorum getirilmişti.

"Taslak öğretim programlarına 5 bin 76 görüş geldi. Bunların yüzde 99.3’ü ‘bitişik eğik yazıyı kaldırın’ talebiydi"

Türkçe ve sınıf öğretmenlerinin yer aldığı toplantıda yeni modele neden ihtiyaç duyulduğunu TTK Başkanı Alpaslan Durmuş özetle şöyle anlattı:
    “Radikal bir kopuş olmayacak. Öğrenciler yazmaya dik harflerle başlayacak ama el yazısını da okuyabilecekler. Taslak öğretim programlarını askıya çıkardığımızda Türkçe’ye 5 bin 76 görüş geldi. Bunların yüzde 99.3’ü ‘bitişik eğik yazıyı kaldırın’ talebiydi. Ancak değişikliğin asıl sebebi memnuniyet değil bilimsel gelişmeler oldu. Pedagoji ses bilimi kriptoloji hiyerografi psikoloji psikoterapi ergonomi endüstri mühendisliği alanında uzmanlardan görüş alındı. Görüşlere göre çocukların kas yapıları için bitişik eğik el yazısı en zor ve kompleks bulundu."

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz geçtiğimiz mart ayında ‘bitişik eğik el yazısı’na son verileceğini onun yerine dik temel harfler kullanılacağını açıklamıştı.

Bakan Yılmaz bir süredir üzerinde çalışılan yeni sistemi bakanlığın twitter hesabından duyurmuş "Yazma eğitiminde önümüzdeki yıl (2017-2018) bitişik eğik el yazısıyla öğretim yerine dik temel harfler kullanılacak" ifadelerini kullanmıştı.
    tüm yaralarım gerçek ama onları bana veren tüm insanlar yalan ..

www.foruminci.net

MeY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    90
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Şaka gibi bir eğitim sistemimiz var. Keşke gerçekten şaka olsa.

Bu Konudaki Etiketler