Bugün çok dolandım internette... Bugün en yararlı bilgi benim için bu oldu... Sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Hamilelikte Saç Dökülmesinin Sebepleri

Hormonsal dalgalanmalardan kaynaklanan hamilelikte saç dökülmesi hamileliğin başlamasıyla birlikte kendini gösterir ve doğuma kadar devam eder. Annenin doğum yapmasıyla birlikte ortadan kalksa da hamilelikte saç dökülmesi kadınları endileşelendiren bir durumdur. Fizyolojik değişikliklerin de önemli role sahip olduğu bu dökülme tipinde endişelenecek bir durum yoktur.

Hormonsal ve fizyolojik nedenler dışında hamilelikte saç dökülmesine sebep olan başka nedenler de vardır. Bunlar;

1. Genetik
  2. Hipotiroidi (bu ne oluo ki)
  3. Anemi (ahh işte hepimizde var)
  4. Polikistik Over Sendromu
  5. Cilt Hastalıkları.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Önlenebilir mi? Bazı çözüm önerileri

1. Gebelik döneminde beslenme çok önemlidir. Dengeli ve düzenli beslenerek vücudun ihitayacı olan besinler tüketilmelidir. İçeriğinde vitamin ve protein bulunan kırmızı et balık tavuk süt yoğurt ve lifli gıdalar tercih edilmelidir

2. Doktorun tavsiye etmesi durumunda ek vitamin takviyeleri alınabilir (Doktorunuza sormadan içmeyin şu vitaminleri)
  3. Hamilelik dönemi anneyi psikolojik açıdan olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden strese dikkat edilmeli mümkün olduğunca huzurlu bir gebelik geçirilmelidir Klasik müzik dinleyinnnn
  4. Hamilelik döneminde kullanacağınız bakım ve kozmetik ürünlerinin içinde kimyasal maddeler olmamasına dikkat edilmelidir. Doğal ve organik ürünler tercih edilmeli böylece anne ve bebek korunur
  5. Gebelik boyunca saçlar boyanmamalıdır. OLMAZ kına da olmaz organik boya da olmaz... Birazcık boyamayınnnn... hem güçlenir saçlarınız...

Birde unutmamanız gereken en önemli nokta şu... Bebek hamilelik süresince sizin vücudunuzdan istediği tüm besin maddelerini alacaktır. Sizin iyi beslenmemeniz bebeği etkilemez ama sizin vücudunuzu besinsiz bırakır. Yani yeteri kadar kalsiyum almazsanız bebeğinizi dişlerinizden bu kalsiyumu çeker ama siz yeterince kalsiyum almamışsanız sizin dişleriniz çürür. Saç dökülmesi de böyle ve gerçekten önem alınmazsa çok fazla dökülebiliyor.

Bunun yanı sıra; saç düzleştirme ve fön uygulanması da saçlara zarar verdiği için hamilelik süresince uzak durulmalıdır. Ben bu yazıyı bir siteden aldım içine bazı kendimce notlar ekledim yazının orjinaline bakmak isterseniz bu saç ekimi sitesinde bulabilirsiniz.

Benim paylaşacaklarım bu kadarteşekkür ederim..

Güzel anne-baba'lar olmanız dileğiyle