PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yazı-Tura atarken şanslar yarı yarıya değilmiş!

тɪʟรıɱ
24.10.2009, 09:38
http://www.bilgixiri.com/images/stories/makaleler/1_ytl.jpg

ABD'de yapılan araştırmaya göre havaya fırlatılan madeni paranın yazı ya da tura gelmesi şansı eşit değil. Para fırlatılırken hangi taraf üstteyse onun gelmesi olasılığı daha yüksek.Stanford Üniversitesi istatistik ve olasılık hakkında bir çalışma yaptılar. Bu çalışmaya göre yazı ya da tura gelme olasılığının tamamen paranın baş parmaktan çıkışına odaklanılması gerektiği açıklandı:

"Para havaya hangi biçimde çıkıyorsa o şekilde seyahatini sonlandırır" diyen Profesör Susan Holmes böylelikle yazı mı ya da tura mı geleceğinin daha rahat bir biçimde öğrenilebileceğini altını çizdi.

"Para atmanın dinamik eğimi" isimli çalışmada saniyede 1.000 kare görüntü kaydedebilen bir kamera kullanıldığını belirten uzmanlar paranın yalnızca kendi ekseni etrafında dönmediğini keşfetti. Para aynı zamanda bir frizbi gibi hareket ediyordu. Frizbi gibi dönmesinin nedeni ise baş parmağın para üzerindeki etkisi olduğu belirtildi. Frizbi gibi hareket ettiği zaman arttığında hangi taraf üstteyse genellikle o tarafın üstte kaldığı belirtildi.

emir_22
24.10.2009, 09:54
araştıracak daha faydalı birşey bulamamışlarmı ((:

MeY
24.10.2009, 10:15
Turaaa:happy:

JuNi@R
26.10.2009, 15:08
tura her zaman Atatürk:)

Ötüken
26.10.2009, 22:55
Ya dik gelirse ? :D

MeY
26.10.2009, 22:56
Ya dik gelirse ? :D

Bir daha atarsınız o zaman:D

Ötüken
26.10.2009, 23:00
Yazı-Tura atmanın bir adabı vardır. Bir kere atılır bir daha atılmaz. :D

Aklıma Temel fıkrası geldi. :D

MeY
26.10.2009, 23:03
Yazı-Tura atmanın bir adabı vardır. Bir kere atılır bir daha atılmaz. :D

Aklıma Temel fıkrası geldi. :D

Yinemi Temel:DSormaya korkuyorum:D

Ötüken
26.10.2009, 23:06
Temel bir gün ÖSS sınavına girmiş. Sınava hiç hazırlanmamış. Soru kitapçığı önüne geldiğinde soruları cevaplayamamış. En iyisi yazı - tura atayım şansım yaver gider belki demiş.

Ardından sınav vakti dolmuş. Salon görevlisi sormuş. Hadi evladım herkes bitirdi sen hala yazı - tura mı atıyorsun demiş ? Temel ise soruları bitirdimde hocam cevapları kontrol ediyorum demiş. :D

MeY
26.10.2009, 23:08
Temel bir gün ÖSS sınavına girmiş. Sınava hiç hazırlanmamış. Soru kitapçığı önüne geldiğinde soruları cevaplayamamış. En iyisi yazı - tura atayım şansım yaver gider belki demiş.

Ardından sınav vakti dolmuş. Salon görevlisi sormuş. Hadi evladım herkes bitirdi sen hala yazı - tura mı atıyorsun demiş ? Temel ise soruları bitirdimde hocam cevapları kontrol ediyorum demiş. :D

Temel abi bu yapar:D