PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÖSYM'de Hız Felaket Getirdi

DilinJokeri
05.07.2013, 14:16
Adı kopya skandalları, çalıntı sorular, yanlış okunan cevap anahtarları ile anılan ÖSYM bu yılı da skandalsız geçirmedi. Tüm skandallara rağmen koltuğunu bir türlü bırakmayan Ali Demir’in öve öve bitiremediği hızlı sonuç açıklamada da skandal yaşandı. ÖSYM’nin rekor denebilecek bir hızla 7 günde açıkladığı Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) giren 5 adayın cevap kâğıtlarının kaybolduğu ortaya çıktı

http://www.inciupload.com/imageuploads/images/553osymde_hiz_felaket_get.jpg (http://www.inciupload.com/imageuploads/view.php?filename=553osymde_hiz_felaket_get.jpg)

KPSS ’de yaşanan kopya skandalının ardından yaptığı bütün sınavlarda sıkı güvenlik önlemleri alan ÖSYM, tüm önlemlere rağmen skandallara imza atmaya devam ediyor.

Hürriyet gazetesinden Esra Kaya’nın haberine göre ÖSYM merkezine gönderilen kutulardan soru kitapçığı çıkarken cevap kâğıdının çıkmaması üzerine ÖSYM alarma geçti. Cevap kâğıtlarının ÖSYM’ye ulaşmamasında sınav görevlilerinin hatası olduğu sınav salonlarındaki kamera görüntülerinden tespit edildi.

İNCELEME BAŞLATILDI

Sorumlular hakkında soruşturma başlatılırken, cevap kâğıdı merkeze gelmeyen adaylara ulaşıldı. Yönetim Kurulu’na tüm raporların gönderilmesi ile ÖSYM bu durumdaki 5 adayı eşdeğer sınava aldı. Adaylar için yeni sorular hazırlandı. Bu adayların sınav sonuçları henüz açıklanamadı.

ÖSYM Sınav Hizmetleri Dairesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yasin Bulduklu, şunları söyledi:

“LYS ’lerde bazı adayların cevap kâğıtlarının kırmızı kutularda olmadığını, cevap kâğıtlarının sisteme aktarılması sırasında tespit ettik. Adayların mağdur olmalarını önlemek amacıyla Yönetim Kurulumuz, 6114 Sayılı Yasa’nın kendisine verdiği yetki ile bu adayların eşdeğer sınava alınmalarına karar verdi. Bu olaylar, adayın geleceğini etkileyecek bir hatanın engellenmesi açısından kamera kaydının önemini ortaya koydu.”

İlkkursun

Logic@
05.07.2013, 14:26
Kpss sonuçları da 24 saat bile geçmeden açıklandı. İnanın gözlerimiz yaşardı..

MeY
06.07.2013, 10:11
nasıl kaybolabilir bu nasıl iştir.

Logic@
06.07.2013, 12:24
İşin içinde ösym olunca ben artık hiçbir şeye şaşırmıyorum doğal gibi geliyor bana..