PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Paşmina Nedir?

BamBam
19.09.2009, 00:51
Paşmina kelimesi Farsça kökenli olup Tibet ve Moğolistan bölgelerinde Himalaya tepelerinde yaşayan Ibex ve Capra cinsi dağ keçilerinden elde edilen yündür.Bu yünün yumuşak ve kaliteli olmasının sebebi ise dağ keçilerinin yüksek proteinli gıdalarla beslenmesi ve tüylerinin taranamayacak kadar yumuşak olmasıdır.Batı dünyasında ise paşmina;"kaşmir yünü"diye bilinmektedir.

Paşmina,bin yılı aşkın süredir şal ve örtülerin dokumasında kullanılmaktadır.Hükümdarlıklar ve kraliyet aileleri tarafından beğeniyle kullanılıp bir statü göstergesi olmuştur.Paşmina oldukça hafif ve zarif olmasına karşın kış ve sonbahar aylarında ısıtıcı,yazın ise serin tutan özelliğe sahiptir.

Pashmina olarak bilinen kumaşın, ismini Hindistan'ın kuzeyindeki Büyük Himalayalar ile Pencal Sıradağları'nın arasında kalan geniş vadiden aldığını biliyor muydunuz?

Bunun yanında Nepal’in Ladakh bölgesindeki yüksek platolarda ve Moğolistanın iç bölgelerindeki düzlüklerde üretilmektedir.

Pashmina kelime olarak, Hint ve Nepal dillerinde iyi kalitedeki kaşmir yüne de verilen isimdir. Bu kumaş bayanlar arasında daha çok "Pashmina" olarak biliniyor. Pashmina Pers dilinde yün demektir ve batıda kaşmir yün olarak bilinir.

Pashminanın en iyi kalite derecesi 14 -15.5 mikron çapında yün ipliğe sahip olanlardır.

Capra Hircus Keçisinden Pashmina Yününe Pashmina’nın kaynağı, Capra Hircus Goat denilen ya da kısaca “goat” diye anılan bir keçi türüdür. Bu hayvanlar, dağlarda 14.000 feet yükseklikte, ısının nadiren 30 dereceyi bulduğu, oldukça zorlu bir doğada yaşarlar. Pashmina tam olarak, goat keçilerinin karınlarının altındaki yumuşak bölgede bulunan, dıştaki kaba tüylerinin altında yer alan daha yumuşak tüylere denir. Her bir goat yılda ortalama sadece 90 gr. civarı Pashmina yünü üretir. Dokunmuş, hazır bir Pashmina şal elde etmek için 3 adet goat yünü gerekir.

Pashmina Yünü Dokumak :
Pashmina yünü her ilkbahar’da eğrilmeye başlanır. Bu iş temelde elle yapılan bir işlemdir. Yün eğirme işi Nepal yerel dilinde “Charkha” olarak adlandırılan bir yün eğirme aletiyle yapılır. Elle dokuma süreci zahmetli bir süreçtir. Oldukça sabır ve hüner gerektirir ...

Logic@
19.09.2009, 00:52
Hiç duymamıştım:D

MeY
19.09.2009, 10:56
Teşekkür ederim:)
Ben şal olarak biliyordum açıkçası:)
rep verim ben sana uğraşmışsın o kadar:angel:

Logic@
19.09.2009, 14:49
Bende rep isterim dün gece o kadar kafa patlattık arşimetin formülüne:D

BamBam
19.09.2009, 19:11
Ne demek efendim rica ederim teşekküre gerek yok..

Arşimed'e gelince o konuyu hiç açma:D

CyberLady™
22.09.2009, 11:04
hiç duymamıştım...teşekürler...

mojo
22.09.2009, 12:07
bulmacalarda çok çıkıyor :p askerde öğrenmiştik bizde