PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Ölümün Kokusu" bulundu..

тɪʟรıɱ
14.09.2009, 23:34
Ölümün kokusuda bulunmuş.Ölümün adını bile söylerken insanı ürkütürken kokusunu duymak çok daha ürkütücü...
Bilim adamları yaptıkları araştırmalar sonucunda,aynı cinsten olanların ölürken benzer bir koku salgıladıklarını keşfetmişler.Yani kısacası ölümün kokusunu bulmuşlar.
Kanada McMaster Üniversitesi bilim ekibi, ölen hayvanların vücudunda aynı türlerde benzer özellikler taşıyan bir koku oluştuğunu, bu kokuların türdeş hayvanlar için “ölüm uyarı sistemi” işlevi gördüğünü tespit etti.
Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nden bilimcilerin araştırmasına göre böcekler ve ıstakozlar gibi familya olarak birbirine yakın ama ayrı türlerden olan hayvan gruplarında bile ölüm esnasında ‘aynı koku’ üretiliyor.
Yağ asitlerinin karışımından oluşan bir salgıdan yayılan koku, türdaş canlıların ölen veya ölmekte olan hayvandan uzaklaşması için bir “ölüm uyarı sistemi” işlevi görüyor.
Ekip lideri David Rollo, ölen hayvanın bulunduğu yerden uzaklaşan diğer hayvanların böylece ölüme neden olan bulaşıcı hastalıktan veya düşman saldırısı tehlikesinden de uzaklamış olduğunu vurguladı.
Deneyde hamam böceklerinin kullandıklarını söyleyen Rollo, bunların barınma veya saklanma için ideal bir delik bulduklarında gövdeden feromon salgılandığını, bunun da diğer böcekleri oraya çektiğini belirtti.
Gözlem sırasında bu böceklerin ölmüş türdaşlarının olduğu yerden kaçtıklarını farkeden ekip, ölü hamam böceklerinin vücutlarından sıvı alarak analiz etti. Daha sonra laboratuarda çoğaltılan bu sıvı belirli bölgelere sürülerek böceklerin tepkisi gözlendi.
Rollo, “ölüm kokusu” yayan bu sıvının bulunduğu noktalara deneydeki hiç bir hamam böceğinin yaklaşmadığının gözlendiğini açıkladı.
Araştırma ekibi, bu koku yayma özelliğinin 400 milyon yıl önce evrilmeye başlayan bir özellik olduğunu ve soyların devamına yardım ettiğini belirtiyor.

JuNi@R
15.09.2009, 11:13
o kokuyu bır yakınımda duymak bıle ıstemıyorum:(

Ötüken
15.09.2009, 11:15
Birgün herkes bu kokuyu içine çekecek. :)

JuNi@R
15.09.2009, 11:20
o varken ben olmayacagım ama yakınımdakılerın olumunu gormek bılmek ıstemıyorum:(

Ötüken
15.09.2009, 12:22
Yakınlarının ölmesi gerçekten çok üzücü bir durum. Çok acı tecrübelerim var bu konuda. Ama şunuda bilmekte yarar var. Kader diye bir kavram var. Sen istesende istemesende o istediğini yapabiliyor bu konuda.

MeY
15.09.2009, 12:25
Ölümünde hayırlısı..

тɪʟรıɱ
15.09.2009, 12:28
Ben o kokuyu en yakınımda hıssettım sımdı cok uzagımda :of::(

JuNi@R
15.09.2009, 12:30
Yakınlarının ölmesi gerçekten çok üzücü bir durum. Çok acı tecrübelerim var bu konuda. Ama şunuda bilmekte yarar var. Kader diye bir kavram var. Sen istesende istemesende o istediğini yapabiliyor bu konuda.

ben tanık olmadım hıcbır yakınımın vefat etmesıne..ıstemıyorum ya hep de dua ederım Ömurlerın uzasın dıye

MeY
15.09.2009, 12:30
Allah sabır versin demekten başka ne denebilirki...

тɪʟรıɱ
15.09.2009, 12:31
Ben yasadım ve cok dua edıyorum kımseye yasadıgım acıyı yasatmasın dıye :(