PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sayma Takıntısı

Darkplus
04.09.2009, 11:26
Sayma Takıntısı

Takıntılı kişi, bazı şeyleri durmadan sayar, bazılarını da belli sayılarda sayar. Sayma takıntısı, diğer takıntı türleriyle birlikte görülebilir. Temizlik takıntısı olan birinde sayma takıntısı da varsa, banyo yaparken 2,4 veya 6 defa sabunlanma, ellerini 5, 10 veya 15 defa yıkama gereği duyabilir. Hareket ve sayma takıntıları birlikte görülen kişi, parmaklarını belli sayılarda çıtlatır, gözlerini 3,5,7 veya 11 defa açıp kapatır.

Sayma takıntısı olan kimi hasta, bazı eylemleri belli sayılarda yapmaya öyle alışır ki, o eylemleri farklı yaparsa kötü bir durumla karşılaşacağı hissine kapılır. Dolayısıyla bazı davranışları, ibadet düzeyinde belli sayılarda tekrarlama zorunluluğu duyar.

Bazı takıntılılar, kaldırım taşlarını, yoldan geçen belli renkteki otomobilleri, televizyonda çıkan reklâmları, uzun saçlı kadınları vb. sayarlar. Kimi banyoda, tuvalette ve mutfaktaki fayansları, yerdeki parkeleri, halıdaki desenleri, gömleğindeki çizgileri sürekli saydığı için kaç adet olduğunu bilir, kimi de yürüdüğü yolun kaç adım olduğunu, iş arkadaşlarının kaç farklı giysiye sahip olduklarını bilir.

Ötüken
04.09.2009, 11:28
Ben genelde binaya bir bakarım. Kaç katlı olduğunu sayarım. Saymazsam sanki çok mühim bir bilgiden yoksun kalacağımı düşünüyorum. :angel:

MeY
04.09.2009, 11:47
Kat saymaktan çok kaç tane penceresinin olduğu önemli benim için mutlaka bilmeliyim:o kaç tane tül perde takılmış bulunduğum ortamda onuda sayarım:o

Deadfairy.
08.09.2009, 16:54
Genelde ellerimi 3 defa sabunlarım çocukluğumdan beri takıntılı bi insanım zaten :D

JuNi@R
08.09.2009, 17:29
sızın durumunuz vahım:Dcok sukur bende yok boyl bırsey:D

BamBam
08.09.2009, 17:42
Ben de televizyon izlerken sağda solda çıkan yazılarda kaç harfli olduğunu sayarım.. Benim durumum vahim sanırım:D

тɪʟรıɱ
08.09.2009, 20:04
Bende merdıvenden cıkarken kac basamak oldugunu sayarım ama herzaman yaptıgım bırsey degıl :)

MeY
08.09.2009, 20:22
Tvde her zaman çıkan psikiyatrist Arif Verimli sanırsam sayıyorsanız sayın önemli değil demişti demekki fazla vahim değiliz var herkeste biraz:D

Logic@
08.09.2009, 21:11
Bende uyurken koyun saymayı denedim ama bir işe yaramıyor vazgeçtim sonra:D

Deadfairy.
08.09.2009, 21:59
Koyun saymak bende de işe yaramıyo hiç ya :D