PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google nasıl buluyor; sistem nasıl çalışıyor?

MeY
22.07.2009, 12:20
Google'ın ağda gezen örümcekleri

Google küçük bir anahtar kelime yardımıyla ilgili sonuçları nasıl buluyor; diğerlerinden farkı ne?

Botlar internette ne varsa araştırıyor, ne kadar çok bot, o kadar iyi sonuçlar

Google gibi arama motorları nasıl oluyor da aradığımız bilgiyi bir saniyeden kısa bir sürede karşımıza getiriyor? Nasıl çalışıyor hiç merak ettiniz mi?

Arama motorlarının hızlı ve doğru arama sonuçları sunmak için yaptığı üç işlem var. Devamlı interneti tarayarak sayfaları bulmak, okumak ve endeksleyerek arama geldiğinden içinden uygun sonuçları sıraya dizip kullanıcının karşısına getirmek. Üçten fazla mı oldu? Hayır, temelde arama, kıyaslama ve sıralama üçlüsü var, diğerleri ara işlemler.

"Spidering" denilen tabir, ağ ve örümcek ilişkisi gibi arama motorunun yuvası olan ağı dolaşıp nerede ne var bilmesi anlamına geliyor. Kısaca interneti taramak diyebiliriz. Bu işi yapan, internet sitelerini okuyarak kaynak kodu analiz eden ve bağlantıları takip eden algoritmalar oldukça özel. Bu sayfaları kaydedip daha sonra detaylı bir şekilde analiz ediyorlar. İnternette bu "Web crawler", "web robot" veya "bot" da denilen programları yazmanın yolu yordamı da var. Ancak işin incelikleri, arama motorlarının kullandığı başarılı sürümlerin sırları saklı.

BamBam
22.07.2009, 12:32
Hepsini anladık diyelim.. "Şunu mu demek istediniz?" kısmı öldürüyo beni:D

Ötüken
22.07.2009, 19:13
Hepsini anlıyorumda. Birde dalga geçer gibi, bilmem şu kadar dökümanı 1 saniyenin altında buldum demesi yok mu? Tam sinir bozucu.

Logic@
22.07.2009, 21:27
Google bu işte gerçekten tartışmasız bir numara:)
Forumumuzuda hiç yalnız bırakmıyor ne zaman baksam botlar bir konu okuyor:D

MeY
23.07.2009, 00:32
Botları mod yapasım geliyor arada:D

Hepsini anladık diyelim.. "Şunu mu demek istediniz?" kısmı öldürüyo beni:D

ben eksik yada yanlış harf yazınca banada soruyor aynısını:D

Logic@
23.07.2009, 00:45
Leb demeden leblebiyi anlıyor kısaca:D