PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kırıkkale Üniversitesi

Héroes
18.02.2011, 13:38
3 Temmuz 1992 tarihinde kurulan Kırıkkale Üniversitesi, kuruluş kanununa göre Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik ve Veteriner Fakülteleri; Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri ile Ankara Üniversitesi'nden devralınan ve faal durumdaki tek birim olan Kırıkkale Meslek Yüksekokulu'ndan oluşmuştur.
1994-1995 öğretim yılı başında Keskin'de 3 programlı bir yüksekokul daha açan, Kırıkkale Üniversitesi'ne 3 Ocak 1995 tarihinde Tıp, Hukuk ve Eğitim Fakülteleri; 12 Ağustos 1998 tarihinde de Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu eklenmiştir. Bu birimlerden Hukuk ve Eğitim Fakültelerine 1997-1998, Tıp ve Veterinerlik Fakültelerine 1998-1999 öğretim yılında öğrenci alınmıştır. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ise 1999-2000 öğretim yılında eğitime başlamıştır. Tıp Fakültesi’ne bağlı Süleyman Demirel Araştırma ve Uygulama Hastanesi de 2001 yılında açılarak hizmete girmiştir. Diş Hekimliği Fakültesi 2002’de, Güzel Sanatlar Fakültesi 2005 yılında kurulmuştur. Sağlık Bilimleri Fakültesi ise 2008 yılında kurularak eğitim-öğretime başlamıştır.
Bugün itibariyle Üniversitemizde; 10 Fakülte, 1 Yüksekokul, 5 Meslek Yüksekokulu ve 3 Enstitümüzle eğitim-öğretim yapılmaktadır.
Kırıkkale, yakınlığı ve ulaşımın kolaylığı açısından Ankara'nın bir tür banliyösü durumundadır. Üniversitemiz, öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısının azlığı bakımından ülkemizdeki üniversiteler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır.
Hızlı gelişme potansiyeline sahip, az destekle yükseköğretimimize en yüksek katkıyı sağlayabilecek durumda olan Kırıkkale Üniversitesi, hızla gelişen bir Cumhuriyet Üniversitesi olarak Kızılırmak kenarında kurduğu çağdaş bilimsel donanıma sahip huzurlu bilim ortamını, başarılı bir biçimde geliştirmektedir.

KIRIKKALE NVERSTES (http://www.kku.edu.tr/)