PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Parasetamol içerikli ilaç bebeğe zararlı

MeY
15.12.2010, 23:13
Parasetamol içerikli ilaç bebeğe zararlı

Astım riskini de artırıyor...

http://www.resimresimleri.net/data/media/19/bebek-resimleri-1.jpg

YENİ Zelanda’da yapılan bir araştırma, parasetamol içeren ağrı kesicilerin bebeklik döneminde alınmasının ileriki yaşlarda alerjenlere duyarlılık göstermesi ihtimalini 3 kat, astım riskini de 2 kat artırdığını ortaya koydu.

İtalyan La Repubblica Gazetesi’nde çıkan habere göre, Wellington’daki Otago Üniversitesi bilim adamları, 1500 çocuk üzerinde yaptıkları araştırmada, ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılan bu ilaçların henüz birkaç aylık bebeklere verilmesinin, ilerleyen yaşlarda alerji ve astım riskini artırdığını gözlemledi. Kullanımı çok yaygın olan 120 kadar ilacın bu maddeyi içerdiğine dikkati çeken araştırma ekibinin başındaki Julian Crane, henüz 15 ayını doldurmamış bebeklere parasetamol içeren bu ilaçlardan verilmesinin, bu kişilerin ilerleyen yaşlarda alerji olma ihtimalini 3 kat, astım riskini de 2 kat artırdığını söyledi.

JuNi@R
15.12.2010, 23:33
Parasetamol (asetaminofen), ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip bir ilaç etken maddesidir.
Parasetamol ağızdan alındığında gastrointestinal sistemde hızla emilir. İlaç alındıktan 30-60 dakika sonra maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır. Parasetamol bütün dokulara hızla dağılır. Plazma proteinlerine bağlanması zayıftır. Plazma yarı ömrü 1-4 saattir. İdrarla, parasetamol’ün %1-3’ü değişmemiş olarak atılır. %80’i ise biyolojik olarak glukuronid veya sülfat bileşikleri olarak atılır. Analjezik etkisi yeni nesil analjeziklere göre hafif kalmış olsa da gastrointestinal sistemde yan etkisinin hemen hemen olmaması, güvenilirliği ve de gebelerde kullanılabilmesi parasetamolun her zaman ön planda kalmasını ve klasik bir analjezik olmasını sağlar.

Endikasyonları

Baş ağrısı, migren, adet sancıları, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlara bağlı ağrı, nevralji, nevrit, siyatik, lumbago, kas ve eklem ağrıları, orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara veya yaralanmalara bağlı ağrılar ile adet zorluklarından kaynaklanan ağrılarda endikedir. Asetilsalisilik asite duyarlılığı olan hastalarda alternatif ilaç olarak kullanılır.

Kontrendikasyonları

İleri derecede böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olan hastalarda kullanılmamalıdır. Parasetamole aşırı duyarlılığı olanlarda ve daha önce anemisi olanlarda kullanılması sakıncalıdır.

Uyarılar

Parasetamol'ün 20 gramdan fazla alınmasında fatal risk vardır. Aktif alkolizm, viral hepatit, karaciğer hastalığı ve ağır böbrek fonksiyon bozukluğu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Kronik alkoliklerde terapötik dozları takiben hepatotoksisite ve karaciğer yetmezliği gelişir. Kronik alkol bağımlılarında güvenli doz saptanamadığından, günde 2 g veya daha düşük dozlar önerilir. Alışılmış terapötik dozlarda kısa süreli olmak şartıyla gebeliğin tüm dönemlerinde kullanılabilir. Yüksek dozlarda devamlı kullanımı annede anemiye, yeni doğan bebekteyse fatal böbrek hastalığına neden olabilir. Ama bunun dışında gebelerde güvenle kullanılabilir

Yan Etkileri

Deride püriritik makulopapüler döküntüler, ürtiker, methemoglobinemi ve bazı gastrointestinal belirtiler gibi yan etkiler görülebilir.

MeY
16.12.2010, 12:03
benim bildiğimde güvenli diye parasetemollü ilaçları veriyorlar..

Logic@
16.12.2010, 12:33
Neyseki bebek değilim parasetamolsüz bir hayat düşünemiyorum:D

̀ λŁσяλ
16.12.2010, 14:42
Haber değilde resimdeki bebek çok dikkatimi çekti. Ne tatlı o öyle ya? :D:D

Logic@
16.12.2010, 20:31
O parasetamollü ilaç içmemiş ondan öyle tatlı:D:D

MeY
16.12.2010, 20:57
bebeği netten buldum bende çok sevdim:şeker: