PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kırmızı Civa, Grundig ve Siyah Beyaz Televizyon

MeY
15.09.2010, 21:10
Kırmızı Civa, Grundig ve Siyah Beyaz Televizyon

civa Kırmızı Civa, Grundig ve Siyah Beyaz Televizyon“Zengin oldunuz!… Grundig marka siyah beyaz televizyon aranıyor. Özellikle 1950-1965 yılları arası üretilen siyah beyaz televizyonlarınız ya da aynı yılllarda üretilmiş Grundig marka ev eşyalarınız varsa hemen bizi arayın. 35 bin ytl’den 100bin ytl’ye kadar ödeme yapılır.”

Bugünlerde bu mail havalarda uçuşuyor. Millet televizyon tamircilerine saldırmaya başladı. Neden mi?

“KIRMIZI CİVA” yüzünden. O yıllara ait Grundig marka siyah beyaz televizyonlarda kırmızı civa kullanılmış. Nedir mi kırmızı civa? Anlatayım.

“Şu elimde görmüş olduğunuz nadide ve kıymetli, fennin icadı, dünyanın son harikası, japon malı kırmızı civa; Cep telefonu sinyalini keser, altın-elmas bulur, kanserin düşmanı, kelin ilacıdır. Kaynananızdan çok mu çekiyorsun ablacağım. Al bunu atom bombası yap, at kaynananın üstüne. Ederi 35 bin ytl. Bitmedi yanında da hediyesi bedava cep tarağı…”

Civayı hepimiz biliyoruz. Kırmızısını da öğrenelim uzmanlarımızdan.

” Civa tuzları aşırı radyasyonun tacizine maruz kalırsa utancından kızarır. Biz buna kırmızı civa deriz. Füzyon bombası yapımında kullanmaktayız.”

Milletimiz ne çabuk da gaza geliyor. Hatırlayalım!

Para ve mutluluk için ” Bu maili 5 kişiye gönder…” manyaklığını,

Zengin olmak için toplanılan sigara tamaşasını,

Stres atmak için takılan ve özellikle kıllı erkek bileğinde çok güzel duran stres bileziklerini.

Çocukken 4 yapraklı yonca arardık. Siz de aramışınızdır ama bulamazdık. Bir bankanın logosu idi ve bulana çok para verildiği söylenirdi. Evet ben de gaza geldim ama çocuktum o zaman, çocuk.

Muhtemelen ya reklam ya da birinin web sitesinin hitini arttırmak için ortaya atılmış yem. Daha geçen gün “Bilgisayarınıza indireceğiniz bu program ile monitöre bakarak bronzlaşın.” geyiğini hatırlayın. Binlerce insan bunu denemiş.

AKILLI OLMAKTAN GEÇTİM. NE ZAMAN APTALLIKTAN KURTULACAĞIZ!

alıntı

MeY
15.09.2010, 21:13
“Kırmızı civa” ile ilgili ilk haber 1980 yılında Rusya’dan yayıldı. Çoğu ülkelerde şehir efsanesi haline geldi. Önce Grundig marka siyah beyaz televizyonlarda bulunduğu söylendi. Şimdi ise Singer marka dikiş makinasında olduğu iddia ediliyor. Bu makinaların fiyatı da belirlenmiş. 50.000 dolar. Kilosuna yüzbinlerce dolar paha biçilen kırmızı civa gerçekten var mı?

Konu ile ilgili Nisan ayında “Kırmızı Civa, Grundig ve Siyah Beyaz Televizyon“ başlıklı bir yazı yazmıştım. Yazının sonunda “Böyle asılsız iddialara inanmayın. Akıllı olmaktan vazgeçtim, ne zaman aptallıktan kurtulacağız?”diye mesaj vermiştim. Ancak bu yazıma öyle yorumlar geldi ki hala şaşkınım. Bir de basında bu tür haberleri görünce konu hakkında tekrar yazma gereği duydum. Gelişmeler şöyle;

Nisan ayında “1950- 1965 yıllarında Almanya`da üretilen grundig marka televizyonlar yüksek fiyatla alınacaktır.” söylentisi yayılınca herkes televizyon tamircilerine koşuyor. İçinde bulunan kırmızı civanın telefon sinyallerini kestiği ve füzyon bombası yapımında kullanıldığı -bu sebepten dolayı da televizyonların 35 bin liradan 100 bin liraya kadar alıcı bulduğu- haberi internet ortamına yayılıyor. Konya Televizyon ve Radyo Tamircileri Odası Başkanı böyle bir şeyin olmadığı konusunda açıklama yapmasına rağmen insanların kırmızı civaya ilgisi hala devam ediyor.

Nisan ayında İngilizce yayınlanan bir Suudi gazetesine şöyle bir ilan verilir. “200 bin riyal karşılığında eski Singer marka dikiş makinası alınır! “ Peşinden fısıltı gazeteleri dikiş makinalarında kırmızı civanın ancak cep telefonu ile tesbit edildiği yalanını yayar. İlandan sonra Suudiler terzi dükkanlarına koşar. Hatta bazı dükkanlar soyulur. Uğur getirdiğine inandıkları dikiş makinaları yüksek fiyatlardan alıcı bulmaya başlar. Cep telefonları satışları rekor düzeye çıkar. Suudi Arabistan bu konuda soruşturma başlatır. Yetkili kuruluşlar ne kadar açıklama yaptıysa da hala insanlar bu makinaların peşinde koşar.

2007 yılında A.A etiketli verilen haber şöyle. “Siirt’te kırmızı civa operasyonu. Mersin’den yola çıkan araçta radyoaktif etkili kırmızı civa ele geçirildi…”

Nisan ayında “1950- 1965 yıllarında Almanya`da üretilen Grundig marka televizyonlar yüksek fiyatla alınacaktır.” söylentisi yayılınca herkes televizyon tamircilerine koşuyor. İçinde bulunan kırmızı civanın telefon sinyallerini kestiği ve füzyon bombası yapımında kullanıldığını ve bu nedenle bu televizyonların 35 bin liradan 100 bin liraya kadar alıcı bulduğu haberi internet ortamına yayılıyor.

Eylül 2004′de İngiltere’de, terörist amaçlı kullanılmak üzere kırmızı civa bulunduran 3 Arap kökenli kişi tutuklanıyor. Daha sonra bu maddenin kırmızı civa olmadığı belirleniyor. Sanıklar 2006 yılında serbest bırakılıyor.

★☆FEAR☆★
15.09.2010, 21:17
benim çocukluktan kalma grundik televizyonum var babam 1970lerde almış hatıra diye hiç atmadım hatta ara sıra seyrediyoruz ama benimki renkli sonradan uzaktan kumanda yaptırdık ozamnlar uzaktan kumanda yoktu.. bu haber ne kadar dogru bilmiyorum ama pek inandırıcı degil.. mey öyle bişe varsa parayı kırışırız yllayım sana tvyi:D

Logic@
16.09.2010, 01:48
Bir ara aynı şeyi ilk çıkan nokia telefonlar için söylüyorlardı:D

Ötüken
16.09.2010, 12:30
Şimdi birşey diyecem bana güleceksiniz.
Biz 1964 model Grundig Televizyonu , 1.5 yıl önce 5 milyara sattık.

Neden mi ? Oturduğumuz mahalleye birileri geldi. Bizde kafaya alacaktık bu zırtolar kim diye. Baktığımızı ve güldüğümüzü gördüler yanımıza geldiler. Sohbet etmeye başladık adamlar Türkçe konuşunca şaşırdık. Kırmızı Civadan bahsettiler. Ama Türk aksağını yoktu , sarışın ve iki kişilerdi. Ertan adında arkadaşımızın babası zamanında televizyonu , Hollandadan getirmiş , yeni modeller çıkınca süs niyetine duruyordu. Televizyonu açtılar , gerçekten telefonlarımız çekmedi. Adamlar bize 2.500 € para verdi.

1000 € Ertan
750 € Ben
750 € Süleyman aldı. :)

Ben , benim olmayan bir aleti sattım. Hemde tozlu bir TV 'yi. Civa var mıdır bilmem. Pembe kırmızı karışımı bir kapsül vardı :)
Gerçi o parayı yedikten sonra , hayatım ekonomik olarak tabana vurdu ya neyse. Galiba haram ettiler :D

Logic@
16.09.2010, 12:35
İyi satmışınız:D

Ötüken
16.09.2010, 13:02
Abi biz 100 - 200 lira verirse , Nevşehir - Kozaklı yapar geliriz diyorduk , 2500 € deyince ikiletmedik. :)
Ama bir işlerine yaradı mı o televizyon açıkcası çok merak ediyorum.

MeY
16.09.2010, 15:05
bak gördünüzmü nası doğru haberle paylaşıyorum:)
komef ucuza gitmiş tv:D

Ötüken
16.09.2010, 19:39
Ucuz mu bilmem abla bildiğim tek şey var. Cebimde 1.500 lira para vardı :)

MeY
16.09.2010, 20:34
bi tane daha yokmu:)

Ötüken
16.09.2010, 20:49
Köyde rahmetli dedemin varda markasını bilmiyorum.
Hem olsa bile , yine karşımıza öyle alıcıların çıkması gerekir :D