PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İndus ve Mu Uygarlığı Arasında ki Benzerlik

Ötüken
14.06.2009, 15:47
İndus Vadisi Uygarlığı, ya da Harappa Uygarlığı, İndus vadisinin bel kemiğini oluşturduğu çok geniş bir bölgeye yayılmış, Güney Asya’daki en eski kent uygarlığıdır. İÖ 3.300 yılları dolaylarında bir kent uygarlığı şeklini aldığı kabul edilmektedir. Uygarlığa ilişkin ilk arkeolojik buluntular, 1921 yılında Pakistan’ın Pencap eyaletinde Harappa ve 1922 yılında Sind eyaletindeki Mohenco-daro antik yerleşimlerinde bulunmuştur.
Bu iki kentin dışında yüzün üstünde kent, kasaba ve köyde hüküm sürdüğü bilinen İndus Uygarlığı’nın 250-500 kadar karakterden oluştuğu sanılan yazı dili henüz çözülememiştir.
İndus uygarlığı ile ilgili bulunan en önemli bilgiler onların şehir mühendisliği konusundaki akıl almaz uzmanlıkalrıdır.Bu uygarlığa bağlı yüzlerce yerleşim birimi vardır.Bunların çoğunu köyler ve bir kısmını da kentler oluşturmaktadır.Tüm yerleşim birimleri günümüz şehir planlamacılığıyla yarışacak derecede gelişmiştir.Kanalizasyon ve sulama şebekeleri en küçük birimlerde dahi son derece gelişmiş ve tek bir örnektir.Şehirlerdeki binalar ve caddeler tamamen standarttır.Yollar kusursuzdur.Yönetimsel binalar merkezde yer alır ve diğer yaşamsal alanlar onun etrafında belli bir plana göre dizilir.Hatta her bir evde kullanılan tuğla sayısı bile aynıdır.Bütün köy,kasaba ve kentler aynı standart planlara göre yapılmıştır.
Yazı dili günümüzde çözülememiş olan bu uygarlıktan bize kadar ulaşan bazı yazılı kaynaklar ve mühürlerle ilgili bir araştırmam sırasında beni çok şaşırtan bir şeye rastladım.İnduslerden kalan bazı mühürlerin fotoğraflarını buldum.Bunlardan iki tanesi gamalı haç şeklindeki mühürlerdi.Gamalı haç şeklindeki bu mühürlerden bir tanesi nazilerin de kullandığı uçları sağa dönük diğeri de uçları sola dönük şekildeydi.Bilmeyenler için söylüyorum bu haç sembolü aslıda çok eskidir ve kaynağı Mu kıtasıdır.Mu uygarlığında kullanılan haçın her bir kolu dört temel yaşamsal maddeyi temsil eder:Hava,Su,Ateş ve Toprak.Bir detay daha vardır o da uçları sağa dönük gamalı haç kötülüğü,uçları sola dönük olanı da iyiliği simgeler.Belli ki bunu o zamanlar İndus'lular da biliyorlarmış.Bu da bize şunu gösterir ki Mu uygarlığı yok olmadan önce dünyanın pek çok yerine kültürünü kolonileri aracılığıyla veya başka bir şekilde iletmiş.

http://img145.imageshack.us/img145/7057/gh2tb7.gifhttp://img403.imageshack.us/img403/8351/gh1oh5.gif

Bunlar Mu uygarlığında kullanılan gamalı haçlardan bazı örnekler.

http://img265.imageshack.us/img265/5544/800pxindusvalleysealskq4.jpg
Bunlar da İndus uygarlığından günümüze kalan bazı mühürler.Sağ üst köşedeki iki mühüre bakın.Uçları sağa ve sola dönük iki gamalı haç!
Kadim ve çok büyük bir uygarlık geçmişten bize ben varım diye sesleniyor ama günümüz bağnaz bilim,din ve siyaset çevreleri bile bile hala bunu görmezden gelmek istiyor.Ama ışık üstü çaputla örtülerek saklanamaz.

MeY
14.06.2009, 16:20
İnsanlık gelişmiş sonra çökmüş gelişmiş çökmüş diye düşünüyorum