PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kayı Boyu Söğüt'e Nasıl Yerleşti?

Ötüken
14.06.2009, 15:33
Aral havzasından kalkıp 1000lerce kilometre batıya göç eden Kayı boyunun başında reisleri Gündüz Alp vardı. Moğol istilasında kalan bölgeyi terk eyleyip, Selçuklu ülkesine göç etmekti niyeti. Lakin, takdiri ilahi, kafile Pasin ovasında Sürmeli çukur denen yere geldiğinde Gündüz Alp hastalanıp vefat eder. Gündüz Alp'in yerine Ertuğrul Gazi seçilir kafileye. Kafile yoluna devam ederken Sivas yakınlarında yüksekçe bir yere geldiklerinde, aşağıdaki ovada 2 ordunun amansız bir cenk halinde olduğunu görürler. Ordunun biri diğerinin üstüne çullanmış, savunmasını bozmaya çalışıyor. Diğer ordunun üstünde ölü toprağı var gibi yudum yudum bozguna doğru gitmekte, savunması yavaş yavaş kırılmakta savaş meydanında tutunmaya çalışıyor. Bazı silah arkadaşları Ertuğrul Gazi'ye yenen tarafta olmalarının uygun olacağını, böylece kazanılacak ganimetten pay alabileceklerini söyler. Ama Ertuğrul Gazi der ki; bizim atalarımız daima güçsüzden zayıftan tarafa olmuşlardır. Şu ordu diğerini ezmeye çalışıyor bize düşeni adaleti sağlamaktır. Böylece bulundukları tepeden 200-300 kişilik silahlı kuvvetiyle yenmekte olan ordunun üstüne akın ederler. Balyozun vuruşuyla demirin titremesi gibi Ertuğrul Gazinin kuvvetinin düşmanın üstüne atılmasıyla düşman ordusu bir anda dalga dalga geriye doğru silkinir. Bu arada yenilmekte olan ordu üzerindeki ölü toprağını atıp tekrar saflarını düzenler ve savunmadan saldırıya geçip diğer ordunun üstüne doğru atılmaya başlar. Düşman ordusu kısa sürede bozguna uğrar ve Ertuğrul Gazinin bulundupu ordu cenki kazanır. Cenk bitiminde Düşman ordusunun Moğol ordusu olduğunu, yardım ettiği ordunun Selçuklu Ordusu olduğunu anlarlar. Bu olayı öğrenen Alaaddin Keykubat Ertuğrul Gazie iltifatlar edip hil'at giydirir ve Ankara yakınındaki Karadağ mıntıkasını yurt olarak ona ve aşiretine tahsis eder.O sıralarda yine İznik İmparatorluğu ile Selçukluların sürekli çarpışmaları vardır. Alaaddin Keykubat 1231 yılında yine bir ordu ile sultanönü civarına gelir. Ertuğrul Gaziyi öncü kuvvetlere komutan yapar. Ertuğrul Gazi rum ordusu üzerine yürürken rumlara yardıma gelen bir tatar ordusuyla karşılaşır ve üç gün süren şiddetli çarpışmalar sonunda düşmanı perişan eder. Ertuğrul Gazinin bu başarısı üzerine Sultan Alaaddin bu sefer Söğüt, Saraycık, Kışlak, Domaniç dağı ve Yaylak mevkilerini de kapsayan büyük bir araziyi ona verir ve kabilesiyle buralara yerleşmesini sağlar.

Ertuğrul Gazi 1281 yılında 96 yaşında bu alemden göçmüş ve Söğüt'te bu kutlu toprağa defnedilmiştir.

MeY
14.06.2009, 21:59
Doğru orduya yardım etmişler:)

Ötüken
14.06.2009, 22:19
Bu olayı hiçbir tarih kitabında okumadım. Lise 1'e giderken tarih hocam anlatmıştı. Bugün aklıma düştü, merak ettim araştırdım ve paylaştım. :)

MeY
14.06.2009, 22:25
Daha çok okumalıyım:angel: