PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sanatın üzerine 'yemin edebilirdim'

Düşes*
11.08.2010, 09:01
Yeni Zelandalı genç multimedya sanatçılarının işlerinin yer aldığı 'Yemin Edebilirdim' sergisi bugün Daire Sanat'ta kapılarını açıyor

CİHANGİR'DE bulunan Daire Sanat, bugünden itibaren Yeni Zelandalı beş multimedya sanatçısının çalışmalarından oluşan 'Yemin Edebilirdim' başlıklı sergiyi ağırlıyor. Conor Clarke, Trenton Garratt, Mark Henley, Veronica Manchego ve Cam O'Connell, video, yerleştirme, fotoğraf ve karakalem resim çalışmalarından oluşan dokuz eseri izleyicilere sunuyor.

20'li yaşlarını süren sanatçıların hepsi Yeni Zelandalı ama Berlin, New York ve İstanbul'da çalışmalarını sürdürüyorlar. Sergiledikleri işleri de bu sergi için özel olarak yaşadıkları kentlerde üretmişler.

Serginin adına gelince: 'Yemin Edebilirdim' başlığı, serginin varolmanın gerçekliğini sorgulamayı amaçlamasından geliyor. Gerçekten içinde bulunmadığımız, ancak öyleymiş gibi hissettiğimiz durumlar anlatılmaya çalışılıyor.

GERÇEK VE BELLEK
Sergiyi organize eden ve sanatçıları bir araya getiren, aynı zamanda sergide Ayak Uydurmak ve Buzdağı Teorisi adlı çalışmaları bulunan Mark Henley, 'Yemin Edebilirdim' sözü çerçevesinde gerçek ve gerçeğin belleği arasındaki tutarsızlığı ve gerçekle ortak bellek arasındaki ilişkiyi sorgulamayı amaçladık" diyor.

"Yemin Edebilirdim", 4 Eylüle dek görülebilir.