PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zayıflamak İçin Ekmek Yiyin

Düşes*
01.06.2010, 09:21
Yanlış duymadınız. Sağlıklı zayıflamak istiyorsanız vücudun enerji ihtiyacını tam tahıl unları ile yapılmış ekmekten karşılamalısınız.

Diyete başlayan hemen herkes önce ekmeği keser! Fazla yenildiğinde yüksek kalori alımına sebep olduğu doğru olmakla birlikte ekmeğin tamamen kesilmesi ile vücuttan yağ değil kas kaybı gerçekleşiyor. Çünkü karbonhidratlar vücudun ilk tercih ettiği yakıtlar ve karbonhidrat alevinde yağ yakımı başlıyor. Karbonhidrat alınmadığında ise vücut proteinleri yani kasları yakmış oluyor.

Bu konuya daha önceki yazılarımda da değinmiştim ancak bu hafta katıldığım bazı toplantılarda ve verdiğim konferanslarda en çok ekmek konusunun merak edildiğini ve yanlış bilindiğini gözlemledim.

Ekmeği kestim diyen bir kişiye emin misin? Sorusunu sorup dün yediklerinizi söyler misiniz? Dediğimde cevabı aksi yönde alıyorum. Yani çorba, pilav, patates, galeta yediklerini buna karşılık ekmek yemediklerini düşünmeleri şaşırtıcı geliyor. 1 dilim ekmek 25 gramdır. 1 dilim ekmeğe karbonhidrattan zengin bazı besinler eşit sayılmaktadır. Bunlar birbiri yerine tüketilebilir.

Aşağıda verdiğim listedeki her bir yiyecek 1 dilim ekmek sayılıyor.

Ekmek Değişimleri (1 dilim ekmeğe eşdeğer yiyecekler)

Ekmek ( Buğday, Çavdar, Yulaf ) 1 ince dilim (25 gr )

Hamburger ekmeği ½ adet

Sandviç ekmeği 1/3 adet

Galeta 2–3 adet

Diyet Bisküvi ½ paket

Etimek 2 Adet

Çorba (mercimek, yayla vb) 1 Küçük kâse

Pirinç pilavı 2 Yemek kaşığı

Bulgur pilavı 2 Yemek kaşığı

Makarna 2 Yemek Kaşığı

Kuskus, Erişte 2 Yemek Kaşığı

Patates 1 Orta boy

Kestane 3 Orta boy

Patlamış Mısır 1 Su bardağı

Haşlanmış mısır 1/2 Orta boy

Yufka 1/8 Adet

Leblebi 1 Avuç

Simit 1/4 Adet

Yulaf ezmesi 2 Yemek Kaşığı

Un, irmik, nişasta vb 2 Yemek Kaşığı

Kahvaltılık gevrek 2 Yemek Kaşığı

Günlük ne kadar ekmek tüketileceği konusu ise bireysel olarak belirlenmesi gereken bir değer. Bu sebeple siz de diyetisyene danışarak ekmek ve diğer yiyecek gruplarından ne kadar ihtiyacınız olduğunu öğrenmelisiniz.

Bol ekmekli, sağlıklı fit günler dilerim.

Diyetisyen Aysen Arıcan

MeY
01.06.2010, 10:59
beyaz ekmek değil tabikide:)

Düşes*
02.06.2010, 15:21
ewt kepek yiyoruzz: D

MeY
02.06.2010, 23:37
Az önce yedim ne kadar zayıfladım acaba..

Ötüken
02.06.2010, 23:38
100 km koşunca nasıl zayıflandığını biliyorumda kaç gr yiyince kaç gr verdiğimi bilmiyorum abla :D

MeY
02.06.2010, 23:43
Başlık öyle olunca insanın aklına bu soru geliyor haliyle:)

Düşes*
03.06.2010, 08:11
abla falla bende yıyorum verıyormuyum alıyormuyum kilo belli deill :D