PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soyadımızı gizleyip kendi yolumuzu çizdik

MeY
16.01.2010, 09:41
Onları her gün medyada görmüyorsunuz, isimlerinden de çıkarmanız zor ancak anne babalarını yakından tanıyorsunuz. Onların ortak noktası, kendi kariyer yollarında mutlaka bir dönem soyadlarını saklamış olmaları. Elele dergisi, kendi yolunu çizen bu çocuklarla konuştu

CEREN OLCAY
Zuhal Olcay'ın kızı (28), Tango eğitmeni
Tangoya ilgin ne zaman başladı? Dansla nasıl tanıştın?
Küçüklüğümden beri dansçı olmayı hayal ederdim. 1997'de annemin 'Balkon' oyunundaki rol arkadaşı Alptekin Serdengeçti bana ders alabileceğim iki eğitmenin telefonunu getirdi. Hemen başladım.

SOYADIMDA HASSASIM
Senin için "Konservatuvar sınavına girmek istemiş ama soyadından dolayı vazgeçip, edebiyatı seçmiş" diyorlar. Soyadın engel miydi?
Soyadım konusunda hassas olduğum doğru. Ama çok isteseydim herhalde tek başına bir engel olmazdı.

Çevreyle ilişkilerin nasıldı? Hiç kendini sakladığın zamanlar oldu mu?
Ben sadece gerekli gereksiz "Zuhal Olcay'ın kızıyım" demedim. Adım da "Saklıyor!"a çıktı. Ama kimse bana, "Kimin kızısın?" demedi ki! Ben de kimseye, "Annen kim?" diye sormadım.

Kısa da olsa oyunculuk deneyimin de oldu. İnsanlar seni 'Gece-Gündüz' ve 'Beni Unutma' dizilerinden hatırlayabilir. Neden devamı gelmedi?
Oyunculuğun ne kadar zor bir iş olduğunu çok iyi biliyorum. İyiyle kötüyü de birbirinden ayırabiliyorum. Bugüne kadar yaptığım işlere 'sadece küçük birkaç deneyim' diyebiliriz.

YUSUF ÖMER SINAV
Osman Sınav'ın oğlu (23), oyuncu, öğrenci
Doludizgin Yıllar' dizisinde başrol oyuncususun. Bunda babanın yapımcılığı üstlenmesinin ne kadar etkisi var?
Aslında ben proje aşamasındaydım. Oyunculuğu düşünmüyordum. Ama 'Barış' karakterine uygun kişiyi bulamadık.

Önce konservatuvara başlamışsın. Sonra okulu bırakmışsın... Yönetmenlik yapmak istediğin için miydi? Konservatuvar ortamı çok farklı, yapamadım. Yeditepe Üniversitesi'nde sinematelevizyon okuyorum.

OĞLU OLDUĞUMU GİZLEDİM
Yönetmenliğe ne zaman sıra gelecek?
Etrafımdaki insanlar ne kadar yaparsın dese de, ben kendimi hazır hissetmiyorum. Arkadaşlarımla dört yıldır üzerinde düşündüğümüz bir proje var. Bu yaz senaryosunu hazırlayıp, bir festival filmi çekelim dedik. Mayısta inşallah motor diyeceğiz.

Ünlü bir yönetmenin oğlu olmak, seni başka biri olmaya itti mi?
Bana dezavantajı oldu. Onun oğlu olduğumu lisedeyken gizledim. İnsanlar benimle bu yüzden arkadaş olur diye saklıyordum. Zamanla saklamaktan vazgeçtim. Bir de neden saklayasınız ki gurur duymanız gereken bir şeyi...

HİRA TEKİNDOR
Zerrin-Çetin Tekindor'un oğlu (20), öğrenci
Babanla bir reklam filminde oynadın. Senin için nasıl bir deneyimdi?
Tekirdağ'daki sete gittiğim ilk gün, anlamsız bir şekilde çok heyecanlandım. Çok hoş bir anı oldu benim için.

İleride oyunculuğa yönelik projelerde yer almayı düşünür müsün?
Babamın menajerinin dediğine göre, bu reklamdan sonra üç dizi teklifi gelmiş bana.

'Örümcek' adlı kısa filmin ile dünya okullararası birincisi olmuşsun. Bu deneyiminden bahseder misin?
'Örümcek', dört dakikalık kurmaca bir kısa film. Mezun olduğum lisede plastik sanatlar dersinde resim yaparken ben film çekmek istediğimi söyledim. Babam filmin senaryosunu yazdı, annemle birlikte oynadı. Sonra filmi hocama derste sundum. Aradan birkaç ay geçti, müdür beni çağırdı. Elimi sıkıp plaket verdi. Meğer hocam benden habersiz Şili'deki bir kısa film festivaline 'Örümcek'i yollamış, film de birinci olmuş.

EKİN ERGÖK
Hatice Aslan-Hakkı Ergök'ün oğlu (23), grafik tasarım öğrencisi, müzisyen
'Birlikte' anlamına gelen 2get4 diye bir müzik grubun var...
2get4, Meir Benezra ile birlikte kurduğumuz bir elektronik müzik grubu. Müziğimizin tarzı 'Breakbeat'. İlk kez dinleyenler, hemen "Ne tür müzik bu?" diye soruyor. "Breakbeat" dediğimizde, "Ne; Brad Pitt mi?" diyorlar.

Televizyonculuk deneyimin de oldu; bir kanalda sunuculuk yaptın...
S'nek TV'de program yapıyorduk. Meyir Gabay, İzzet Seni ve ben sunuyorduk. Programımızın adı 'Uç'tu. Türkiye'deki ekstrem sporları tanıtıyorduk.

ERKEK ARKADAŞI DEĞİLİM
Seni 'Üç Maymun'un galasına kadar tanımıyorduk. Neden daha önceleri hiç göremedik?
Aslında galayla birlikte duyulmuş olmamın nedeni, annemin ilk sinema filmi olması. Ondan önce dizilerde oynuyordu. Hâlâ Hatice Aslan'ın oğlunun ben olduğumu bilmeyenler var. Geçenlerde annemle birlikte sokakta yürürken akşam vakti, "Hatice Aslan'ın çıtır erkek arkadaşı mı?" diye tepkiler aldım. Diyorum ki, artık görün, öğrenin!